Krzewy różane należą do najpopularniejszych roślin ozdobnych. Są hodowane przez człowieka od kilku tysięcy lat. Zachwycano się nimi już w czasach starożytnych. I jak do tej pory żadna inna roślina nie odebrała jej tytułu królowej kwiatów. Ojczyzną krzewów różanych jest teren Azji Środkowej. To właśnie stamtąd przez Bliski Wschód roślina ta przybyła do Europy.
Wielkokwiatowa piękność
Dlaczego róże cieszą się tak wielką popularnością? Głównie ze względu na piękne kwiaty. Duże znaczenie ma również ich zapach i długi okres kwitnienia. Niektóre odmiany nie są trudne w uprawie, dlatego wiele osób chętnie je hoduje. W naszych ogrodach możemy spotkać przede wszystkim odmiany rabatowe, krzaczaste, wielkokwiatowe, pnące oraz dzikie. Do rzadszych odmian należy róża wysokopienna, karłowa i okrywowa. Odmiana wielkokwiatowa, zwana też szlachetną charakteryzuje się pełnymi, dużymi kwiatami o niezwykle pięknym zapachu. Do tej grupy zalicza się herbatnie mieszańce o pojedynczych kwiatach oraz floribunda-grandiflora o kilku kwiatach zgromadzonych na jednej łodydze.
Krzewy rabatowe i krzaczaste
Róże rabatowe należą do najczęściej uprawianych odmian tej rośliny. Zalicza się je do ras bukietowych i obficie kwitnących. Cechą tej odmiany jest obfite kwitnienie kwiatów zebranych w baldachy. Oglądając je, można odnieść wrażenie, że same układają się w bukiety. Krzewy te osiągają prawie 1 metr wysokości, ale też bywają niższe odmiany. Kwitną przez kilka tygodni. Niektóre z nich powtarzają kwitnienie. Róża krzaczasta jest wyższa niż jej wersja rabatowa, bo dorasta do 1-2 m wysokości. Czasami zdarzają się odmiany jeszcze wyższe. Do tej rodziny zaliczamy rośliny kwitnące jednokrotnie oraz te, które powtarzają kwitnienie.
Odmiana pnąca i wysokopienna
Piękną odmianą tej rośliny są róże pnące. Charakteryzują się one długimi pędami, a przy tym obficie kwitną. Odmiany, które powtarzają kwitnienie, dorastają do 3 metrów. Natomiast rośliny kwitnące raz w roku mogą osiągać nawet 5-6 metrów wysokości. Posiadają one cienkie i miękkie pędy, dlatego też do wzrostu potrzebują podpór. Przy tym trzeba je do nich przypiąć. Konstrukcją podpierającą mogą być pergole, kratki, ogrodzenia, łuki lub szpalery. Odmiany wysokopienne przyjmują formę drzewka. Taki kształt uzyskuje się przez szczepienie ich na pniu, czyli nieulistnionej wyprostowanej podkładce odmian rabatowych lub wielkokwiatowych. Ta wersja jest niestety mało odporna na mrozy, dlatego też w okresie zimowym trzeba je odpowiednio zabezpieczać. Poza tym wymaga regularnego cięcia.
Podobne artykuły
Jaka kamera do domu zapewni Ci najlepsze bezpieczeństwo?
Czy poduszki na krzesła balkonowe się nie zniszczą? Z czego powinny być wykonane?
Nowoczesne drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego – połączenie stylu i bezpieczeństwa