Rolety nadstawne, inaczej zwane naokiennymi, to modele montowane na stolarce okiennej. Stanowią jeden z najpopularniejszych rodzajów rolet. Znane są wielu użytkownikom, a także architektom i ekipom budowlanym. Na montaż wersji nadstawnych decydują się osoby poszukujące nowoczesnych rozwiązań osłonowych. Z tego artykułu dowiesz się, jak działają rolety nadstawne, a także poznasz ich wady oraz zalety.
Rolety zewnętrzne nadstawne a natynkowe i podtynkowe – różnice
Na rynku dostępne są różne rodzaje rolet zewnętrznych. Warto poznać ich cechy charakterystyczne oraz wady i zalety przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego systemu osłonowego. Jedne z najpopularniejszych produktów to:
- rolety nadstawne (naokienne)
- rolety natynkowe (elewacyjne)
- rolety podtynkowe.
Rolety nadstawne instaluje się zawsze podczas montażu stolarki okiennej, gdyż skrzynkę umieszcza się bezpośrednio na ramie okiennej. Rolety natynkowe montuje się z kolei bezpośrednio na elewacji budynku, we wnęce okiennej lub drzwiowej. W związku z tym ich zakładanie nie wymaga zaawansowanej ingerencji w fasadę. Można je zainstalować w dowolnym momencie.
Spośród trzech wymienionych rodzajów najbardziej estetycznie prezentują się rolety podtynkowe. Określenie to nawiązuje do metody ich montażu. Skrzynka osadzana jest bowiem w murze. Wobec tego jest zupełnie niewidoczna. To rozwiązanie, które można zastosować wyłącznie podczas budowy domu czy bloku. W związku z tym należy je uwzględnić w projekcie nieruchomości – jeszcze przed etapem rozpoczęcia prac. Informacje na temat innych typów rolet można znaleźć w artykule Rolety zewnętrzne – rodzaje i charakterystyka.
Jak zbudowane są rolety nadstawne?
Najważniejszym elementem budowy modelu nadstawnego jest pancerz, który zwija się do skrzynki. Jest ona wykonana z PCV oraz zazwyczaj odpowiednio ocieplona styropianem. W zależności od modelu rolety w zestawie znajdują się także takie komponenty jak prowadnice pancerza, zaślepki prowadnic, przelotka, zwijacz na taśmę lub linkę, listwy, przewody silnikowe, zamek baskwilowy oraz panel z wyświetlaczem i przyciskami.
Rolety mogą być sterowane elektrycznym napędem z zastosowaniem pilota lub aplikacji w telefonie. Trzeba wiedzieć, że podłączenie silnika elektrycznego może wykonać wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia elektryczne.
Montaż rolet nadstawnych
Rolety nadstawne, nazywane też nasadkowymi lub nakładanymi, montuje się wyłącznie na etapie budowy obiektu lub wymiany stolarki otworowej w obiektach już istniejących. Skrzynka rolety przykręcana jest na górną ramę okna lub drzwi, a prowadnice do zewnętrznej części tej ramy. Następnie gotowy zestaw montuje się we wnęce okiennej. Skrzynka rolety może być całkowicie zasłonięta – roleta wydaje się być wtedy częścią okna. Od środka jest ocieplona warstwą styropianu w celu wyeliminowania mostków termicznych.
Rolety zewnętrzne nadstawne – zalety
Rolety zewnętrzne nadstawne mają wiele zalet. Wyróżniają się przede wszystkim wieloletnim, bezawaryjnym działaniem oraz są wygodne w użytkowaniu. Ponadto konstrukcja stanowi niemal integralną część stolarki okiennej lub drzwiowej. Dzięki temu prezentuje się niezwykle estetycznie.
Montaż tego rodzaju produktu jest stosunkowo łatwy – pod warunkiem, że nie trzeba podłączać przewodów elektrycznych. W innym przypadku konieczne jest zaangażowanie fachowca, ale dzięki temu można cieszyć się zdalną, komfortową obsługą rolet nadstawnych. Ceny rolet nadstawnych mogą się różnić w zależności od producenta, materiałów użytych do wykonania systemu, typu mechanizmu, wielkości, a nawet koloru.
Rolety nadstawne, podobnie jak natynkowe i podtynkowe, zabezpieczają wnętrze budynku przed działaniem wysokich temperatur w porze letniej. Dzięki temu można zapobiec przegrzaniu wnętrza. Z kolei zimą zapewniają dodatkową izolację cieplną, umożliwiając zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. W pewnym stopniu izolują również hałas, co okazuje się szczególnie przydatne mieszkańcom głośnej okolicy. Opuszczony pancerz stanowi też dodatkową barierę, którą musiałby pokonać potencjalny włamywacz, by wtargnąć do mieszkania lub domu, co istotnie utrudnia przestępcy cały proceder.
Rolety zewnętrzne nadstawne – wad można uniknąć!
Dobrej jakości rolety naokienne zawsze wyposażone są we właściwie ocieploną puszkę. Wydaje się, że tego rodzaju konstrukcja powinna być w branży standardem. Niemniej na rynku dostępne są również produkty o niewłaściwym dociepleniu. Decydując się na zakup konkretnego modelu systemu osłonowego, warto sprawdzić, jak wykonana jest skrzynka. Brak dodatkowej izolacji przyczyni się do osłabienia izolacji termicznej budynku w miejscu osadzenia skrzynki.
W przypadku już istniejącego budynku znacznie łatwiej jest zamontować roletę natynkową. Trzeba jednak przyznać, że nie prezentuje się ona tak efektownie jak nakładana. Wybór zależy od oczekiwań inwestora. Jednemu będzie zależało na szybkiej i budżetowej pracy, innemu – na funkcjonalności i ponadczasowej estetyce.
Podobne artykuły
Dlaczego warto wybrać wykładzinę podłogową PCV?
Jak wybrać idealne obrusy lniane i plamoodporne?
Schody spiralne – eleganckie rozwiązanie do wnętrz