Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Czy da się ubezpieczyć dom bez odbioru? Ta informacja może Cię zaskoczyć!

Czy da się ubezpieczyć dom bez odbioru? Ta informacja może Cię zaskoczyć!

Budujesz dom i z utęsknieniem wyczekujesz momentu, w którym w końcu przeprowadzisz się „na swoje”? Zanim do tego dojdzie, muszą się zakończyć nie tylko roboty konstrukcyjne. Należy także zgłosić zawiadomienie do urzędu o odbiorze technicznym domu. Warto także zastanowić się nad wykupieniem dobrej polisy na nieruchomość. Dowiedz się, czy można nabyć ubezpieczenie na dom bez odbioru technicznego.

Ubezpieczenie nieruchomości – dlaczego warto w nie zainwestować?

Dom zapewnia ochronę, prywatność i bezpieczeństwo. To azyl, w którym toczy się życie rodziny. Tu bliscy wspólnie odpoczywają, rozwijają się i spędzają czas. Tymczasem budowa domu to czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie, które zwykle wymaga zaciągnięcia kredytu hipotecznego lub uzyskania wsparcia finansowego od rodziny.

Wyobraź sobie, że nagle tracisz swoją nieruchomość, np. w wyniku kataklizmu czy na skutek pożaru. Straty byłyby niepowetowane! W takich sytuacjach pomocna jest dobra polisa na dom – dzięki niej uzyskasz środki na odbudowę lub zakupienie innego budynku, gdyby było to konieczne.

Co więcej, ubezpieczenie domu w zależności od zakresu ochrony zadziała także, gdy dojdzie do powstania szkód na skutek wandalizmu czy włamania z kradzieżą. Dlatego jeśli chcesz zadbać o zabezpieczenie swojego majątku, wykup dobrze skonstruowaną polisę na nieruchomość. Ciekawe oferty na ubezpieczenie domu znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator.

Czym jest odbiór domu?

Odbiór domu polega na zawiadomieniu urzędu o zakończeniu budowy. Należy w tym celu załączyć odpowiednie dokumenty, czyli oryginalny dziennik budowy, protokoły odbioru przyłączy czy oświadczenie kierownika budowy o przeprowadzonych czynnościach. Powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego może zlecić także kontrolę budynku, aby sprawdzić prawidłowość wszystkich wykonanych robót. Przyjmuje się jednak, że jeśli w ciągu 21 dni od wysłania zawiadomienia urząd nie prześle żadnych informacji, odbiór domu jednorodzinnego jest zakończony. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się na stronie https://rankomat.pl/nieruchomosci/odbior-domu.

Czy można ubezpieczyć dom przed odbiorem technicznym?

Wiele osób zastanawia się, czy można ubezpieczyć nieruchomość przed odbiorem technicznym. Co ciekawe, na rynku istnieją polisy, które pozwalają na objęcie ochroną budynków jeszcze w procesie budowy!

Dlatego nawet jeśli Twój dom nie jest jeszcze odebrany, warto rozejrzeć się za dobrym ubezpieczeniem. Dzięki niemu ochronisz swoją inwestycję przed zniszczeniami na skutek zalania, powodzi, pożaru, uszkodzenia na skutek pojazdów mechanicznych czy katastrofy lotniczej i innych czynników. Warto wiedzieć, że wraz z kolejnymi etapami budowy ubezpieczony może rozszerzyć polisę także o inne elementy – takie jak ruchomości znajdujące się w domu.

Ubezpieczenie na dom – co może obejmować?

Zakres ubezpieczenia na dom łatwo dopasujesz do swoich potrzeb. W podstawowej wersji polisa może obejmować jedynie mury i stałą zabudowę budynku. Natomiast wiele osób decyduje się na rozszerzenie zakresu ochrony o:

  • wyposażenie,
  • urządzenia RTV i AGD,
  • drogocenne przedmioty,
  • szklane meble,
  • komputery, tablety i telefony komórkowe,
  • biżuterię,
  • zwierzęta.

Warto wiedzieć, że wraz z dodawaniem poszczególnych elementów do zakresu ochrony ubezpieczeniowej wysokość składki będzie wyższa. Wpływ na cenę polisy na dom mają także inne aspekty. Oto te najważniejsze.

Wartość nieruchomości

Wartość nieruchomości ma wpływ na wysokość sumy ubezpieczenia i przekłada się na wartość składki. Dlatego należy odpowiednio ją oszacować– zarówno zbyt niska, jak i za wysoka wycena odbije się negatywnie na ubezpieczonym. Wynika to z tego, że w przypadku niewystarczającej wypłaty sumy ubezpieczeniowej usunięcie usterek będzie niemożliwe, zatem przywrócenie budynku do stanu przed szkodą zostanie utrudnione. Natomiast nawet jeśli wartość polisy będzie przeszacowana, ubezpieczyciel wypłaci jedynie faktyczną kwotę wymaganą do usunięcia zniszczeń. Zatem ubezpieczony straci na wysokości opłacanych składek.

Ryzyko wystąpienia zdarzeń, które są objęte ochroną

Zanim ubezpieczyciel poda wysokość składki za polisę na nieruchomość, najpierw dokonuje analizy ryzyka. Bierze pod uwagę wtedy takie aspekty jak choćby częstotliwość występowania powodzi, kradzieży czy aktów wandalizmu. Zatem jeśli Twój budynek znajduje się na terenie zalewowym, uwzględnienie podtopień w polisie może być niemożliwe lub nieopłacalne. Podobnie w przypadku, gdy w pobliżu miejsca zamieszkania występuje wiele kradzieży, koszt polisy chroniącej od skutków włamania będzie wyższy. Co ważne, ubezpieczony może wpłynąć na obniżenie składki decydując się na montaż systemów antywłamaniowych, monitoringu czy poprzez współpracę z firmami ochroniarskimi.

Gdzie znaleźć polisę na dom?

Bez względu na to, czy udało Ci się już zakończyć budowę domu, czy jesteś dopiero w trakcie realizacji inwestycji, rozejrzyj się za dobrym ubezpieczeniem nieruchomości. Warto w tym celu skorzystać z internetowych porównywarek, takich jak na stronie rankomat.pl. Stosując takie narzędzia, w ciągu kilku minut uzyskasz oferty od nawet kilkunastu ubezpieczycieli. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą szybko znaleźć dobrą polisę na dom.