Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Czym są wertykulatory elektryczne i jak działają?

wertykulatory

Każdy ogrodnik doskonale zdaje sobie sprawę, że dbanie o ogród wymaga odpowiednich odpowiednik do tego narzędzi. Zwykle sklepy ogrodnicze w tym zakresie oferują pełne wyposażenie w zakresie tego narzędzi, które do prac ogrodniczych wydają się być absolutnie niezbędne. Jednym z nich są z całą pewnością wertykulatory elektryczne. Co to za urządzenia i jak one działają?

Czym są wertykulatory elektryczne?

Wertykulatory elektryczne to urządzenia, które z pewnością kojarzy każdy z ogrodników. Posiadają one bowiem długie ostrza i świetnie sprawdzają się w przypadku prac ogrodniczych, głównie przy trwanikach. Wertykulatory elektryczne mają dość nietypową budowę. Dlaczego? Otóż ostrza podczas ich prowadzenia po ziemi, mocno się w nią wbijają. Wertykulatory elektryczne tworzą dość typowe, poziome nacięcia, które przypominają swoim wyglądem rowki. Takie rowki pozytywnie wpływają na trawnik, szczególnie w ciepłych miesiącach. Można więc śmiało powiedzieć, że wertykulatory elektryczne są głównie przeznaczone do tego, by dbać o trawy w ogrodzie. Nacięcia, które są przy ich pomocy wykonywane, naszuszają wierzchnią warstwę gleby, czym gwarantują idealne warunki dla wzrostu trawników. Niemniej jednak warto pamiętać, że z pomocą wertykulatorów elektrycznych, choć faktycznie można zadbać o trawnik, to jednak jego pielęgnacja jest o wiele bardziej wymagająca.

Jak zbudowane są wertykulatory elektryczne?

Wspomniane już zostało, że budowa wertykulatorów elektrycznych jest dość specyficzna. Przede wszystkim na pierwszy rzut oka można dostrzec specjalistyczne ostrza tnące. To właśnie ich zadaniem jest wykonywanie rowków w wierzchniej warstwie gleby. Co więcej ostrza te mają zmienną długość, w zależności od modelu jaki zostanie wybrany. Można śmiało powiedzieć, że budowa wertykulatorów elektrycznych nieco przypominą kosiarkę lub bardzo fantazyjne grabie.

Jak dzielą się wertykulatory elektryczne?

Wertykulatory elektryczne, które dostępne są obecnie na rynku można podzielić na:

  • akumulatorowe
  • kablowe

Różnica pomiędzy nimi jest oczywista. Jedno z urządzeń jest całkowicie bezprzewodowe i działa na podstawie wewnętrznej baterii. Z kolei drugi rodzaj wertykulatorów elektrycznych potrzebuje stałego źródła zasilania. Większość ogrodników stawia na akumulatorowe wertykulatory elektryczne. Zapewniają one znacznie większą sobodę pracy, gdyż z żadnej strony nie są one ograniczone dodatkowym kablem. Modele te są nieco droższe niż wertykulatory kablowe, jednak znacznie poręczniejsze.