W domach prywatnych tradycyjny sposób na wymianę powietrza wciąż spotykany jest najczęściej. Korzysta się i z nowszych rozwiązań. Jeśli ktoś chce pozostać przy starszej wersji wentylacji, to musi zadbać o jej poprawne funkcjonowanie. Nic nie może zakłócać obiegu powietrza.
Jak działa tradycyjna wentylacja?
Tradycyjny sposób wymiany brudnego powietrza na czyste wymaga obecności kominów wentylacyjnych. Wentylacja grawitacyjna działa w ten sposób, że powietrze dociera do wnętrz przez okna w pokojach. Zużyte, czyli zabrudzone, jest cieplejsze. To oznacza, że trafia do górnej części pomieszczeń. I dzięki temu, że zanieczyszczone wydostaje się przez kratki wentylacyjne, jest stale czyste powietrze w domu. Kratki są umieszczone w kominach służących wentylacji. Znajdują się w pomieszczeniach takich jak np. kuchnia, łazienka.
Na co uważać przy wentylacji grawitacyjnej?
Trzeba zadbać o to, by powietrze mogło dostać się do wnętrza domu. Należy otwierać lub uchylać okna. Te, które wybiera się do pokojów, mogą być z nawiewnikami. By wentylacja tradycyjna pełniła swoją rolę, nie może napotykać przeszkód. Potrzebny jest kilkucentymetrowy odstęp pod drzwiami wewnętrznymi albo należy je otwierać. Drzwi łazienkowe powinny mieć otwory u dołu. Sprawna wentylacja wymaga też otwartych kratek wentylacyjnych. Co jakiś czas należy je oczyścić. Zbiera się na nich kurz. Pozostaje on po usuniętym brudnym powietrzu.
Najstarszy sposób oczyszczania powietrza jest dość dobry. Zapewnia czyste powietrze w domu. Nie jest jednak wentylacja grawitacyjna idealną. Słabo sprawdza się latem, gdy jest gorąco. Otwieranie okien zimą to strata ciepła. Dlatego zainteresowanie wzbudza wentylacja mechaniczna, zwłaszcza w połączeniu z odzyskiem ciepła. Tradycyjna nie daje też wiele, jak powietrze na zewnątrz jest brudne. Jeśli pozostaje się przy niej, to warto zadbać, by mogła działać jak najlepiej.
Podobne artykuły
Podstawowe zastosowania żywicy epoksydowej w budownictwie
Czy poduszki na krzesła balkonowe się nie zniszczą? Z czego powinny być wykonane?
Nowoczesne drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego – połączenie stylu i bezpieczeństwa