Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, do którego należy się porządnie przygotować. Jeszcze zanim wybierze się odpowiedni projekt, należy podjąć decyzję co do ilości kondygnacji w budynku. Jakie wady i zalety posiadają domy parterowe, wyposażone w użytkowe poddasze oraz piętrowe?
Domy parterowe – jakie mają wady i zalety?
Projekty domów parterowych w ostatnich latach wciąż zyskują na popularności. Jako największe zalety takiego rodzaju zabudowy uważa się przede wszystkim krótki czas budowy w porównaniu z budynkami piętrowymi. Domy parterowe posiadają jedynie jedną kondygnację, nie wymagają budowy stropu i są stosunkowo prostą bryłą, którą można postawić w dość krótkim czasie. Co więcej, w ich przypadku niepotrzebne są schody, co nie tylko obniża koszty budowy, ale także ułatwia codzienne życie rodzinom z małymi dziećmi albo seniorami, którzy mogą mieć trudności z poruszaniem się pomiędzy kondygnacjami.
Domy parterowe nie posiadają żadnego rodzaju piętra ani poddasza, co w pewnych warunkach uznawane jest za zaletę, w innych jednak za wadę. W związku z budową jedynie jednej kondygnacji budynku mieszkalnego każdy metr przestrzeni użytkowej domu uzyskiwany jest kosztem miejsca na działce. Kolejną wadą domów parterowych są trudności w doświetleniu pomieszczeń takich jak przedpokój, które nie mają dostępu do ścian zewnętrznych, a tym samym i okien. Wówczas rozwiązaniem okazują się zwykle świetliki dachowe.
Domy z poddaszem użytkowym – co sprawia, że są tak popularne?
Chociaż mogłoby się wydawać, że to domy parterowe są najtańsze w budowie, wcale jednak tak nie jest. Domy z poddaszem użytkowym uważa się za tańsze od budynków parterowych głównie ze względu na mniejszą powierzchnię dachu, fundamentów oraz ścian zewnętrznych. Zwarta bryła budynku nie zabiera także tak dużej przestrzeni działki, jak zabudowy parterowe. Jest to więc dobry wybór wszędzie tam, gdzie każdy metr działki budowlanej jest na wagę złota, a jednocześnie chce się uzyskać więcej przestrzeni w nowo budowanym domu.
Jakie są wady domów z użytkowym poddaszem? Przede wszystkim są to schody, które mogą powodować trudności w swobodnym poruszaniu się po domu dla osób starszych albo małych dzieci. Problematyczne mogą także okazać się skosy dachu na poddaszu, ograniczające kubaturę pomieszczeń i wymagające ich rozsądnej organizacji.
Zalety i wady domów piętrowych
Dom piętrowy zapewni dużą ilość przestrzeni użytkowej budynku nawet wtedy, kiedy stawiany jest na małej działce. Co więcej, na piętrze budynku nie ma się wówczas do czynienia z żadnymi skosami dachu, a więc kubatura pomieszczeń nie jest w żaden sposób ograniczona. Domy piętrowe są zwykle łatwiejsze do ogrzania, szczególnie w porównaniu z budynkami parterowymi, ponieważ są one jedną zwartą bryłą. Projekty nowoczesnych domów różnią się nieco od tych, które popularne były kilkadziesiąt lat temu i przypominały ciągnące się w górę, nieatrakcyjne wizualnie kostki. Widać to dobrze wśród gotowych projektów takich jak te na stronie https://new-house.com.pl/projekty-domow, albo wśród przykładowych realizacji tego rodzaju budynków pod adresem https://new-house.com.pl/realizacje.
Decydując się na dom z dwoma lub nawet większą ilością kondygnacji, warto pamiętać, że pomimo niewielkiej przestrzeni działki, którą zajmują tego rodzaju budynki, wciąż jest to duża przestrzeń wewnątrz. Utrzymanie takiego domu może okazać się kosztowne. Z dodatkowymi kosztami należy liczyć się także przy budowie schodów oraz stropu.
Podobne artykuły
Podstawowe zastosowania żywicy epoksydowej w budownictwie
Jak obliczyć potrzebną ilość styropianu?
Całoroczne domy modułowe – przyszłość budownictwa