Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Jak obliczyć potrzebną ilość styropianu?

Jak obliczyć potrzebną ilość styropianu?

Styropian to niezwykle popularny materiał termoizolacyjny, który od dziesięcioleci jest wybierany przez zarówno prywatnych, jak i komercyjnych inwestorów do ocieplania budynków. Jest ceniony przede wszystkim za bardzo dobry stosunek jakości do ceny, a także łatwą dostępność w hurtowniach i składach budowlanych. Jego struktura jest co jakiś czas ulepszana, aby sprostać najbardziej wysublimowanych wymaganiom w przepisach budowlanych. Przekłada się to parametry produktu i jego innowacyjność. W jaki sposób obliczyć, ile płyt styropianowych potrzeba do ocieplenia konkretnej powierzchni? Odpowiadamy.

Styropian w hurtowniach budowlanych

Styropian jest materiałem łatwo dostępnym w niemal każdej hurtowni budowlanej. Sprzedawany jest w postaci płyt o różnych wymiarach i innym sposobie wykończenia. Chodzi tu przede wszystkim o rodzaj wykonania boków, które w zależności od sposobu cięcia, mogą być płaskie lub frezowane – ułatwiające montaż warstwy izolacyjnej. Standardowo, długość każdej płyty wynosi 1000 mm, zaś jej najczęściej spotykany wymiar szerokości to 500 mm. Płyty mogą być różnej grubości, w zależności od preferencji klienta, a najcieńsze mogą mieć nawet 10 mm. Płyty o standardowych wymiarach wystarczają do pokrycia 0,5 m2 powierzchni, a parametr ich grubości nie wpływa w żaden sposób na koszt zakupu styropianu, ponieważ wszystkie opakowania muszą zawierać tę samą objętość materiału i właśnie ten parametr ma zasadnicze znaczenie dla zakupu konkretnego produktu.

Gdzie szukać styropian?

Decydując się na termoizolację domu, powinniśmy być spokojni o dostępność styropianu. To jeden z najpopularniejszych materiałów ociepleniowych, który odznacza się świetnymi parametrami cieplnymi, łatwym montażem i długą żywotnością. Z tego względu właśnie, materiał ten jest podstawowym produktem w ofercie sklepów z materiałami do dociepleń. Zanim zdecydujemy się na zakup w konkretnej hurtowni czy składzie, warto również przewertować oferty konkurencyjnych sklepów, które mogą się okazać znacznie korzystniejsze. Znaną praktyką większych hurtowni jest udzielanie rabatów i zniżek przy dokonywaniu dużych zakupów, dlatego warto wcześniej zapytać sprzedawcę czy przedstawiciela o taką możliwość, aby odpowiednio wcześniej zaplanować zakupy. Często też hurtownie oferują swoim klientom bezpłatny dowóz zamówienia na określonym obszarze, dlatego możemy znacznie poszerzyć zakres poszukiwań najlepszych ofert. Zastanawiając się, gdzie kupić materiały budowlane w Płocku czy mniejszym mieście, można skorzystać z porównywarki ofert różnych hurtowni budowlanych, które można łatwo znaleźć w dużych serwisach budowlanych. Umożliwiają one niezwykle wygodny sposób researchu bez wychodzenia z domu, pozwalając znaleźć najatrakcyjniejszą dla klienta ofertę.

Podstawowy przelicznik

Będąc w hurtowni budowlanej, możemy skorzystać z bezpłatnej usługi przeliczenia potrzebnej ilości styropianu do ocieplenia danego obiektu. Aby jednak obliczenia były dokładne, konieczne jest skrupulatne wymierzenie wysokości i długości każdej ściany budynku, uwzględniając wszelkie otwory okienne i drzwi. Otrzymane wymiary należy przez siebie pomnożyć, a wynik dodatkowo pomnożyć przez grubość wybranego styropianu. Aby łatwiej to wyobrazić, przyjmijmy że grubość danych płyt styropianowych wynosi 10 cm, natomiast powierzchnia obiektu – 150 m2, wówczas po przemnożeniu wszystkich wartości, otrzymamy wielkość powierzchni – 15 m3, a to z kolei oznacza, że do ocieplenia obiektu potrzebujemy 50 opakowań materiału termoizolacyjnego.