Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Jak ocieplić wnętrze Twojej sypialni? Doradzamy

wnętrze

Sypialnia to miejsce szczególne – to tutaj wypoczywamy, śpimy, okazujemy sobie czułość, nie można więc potraktować jej z przymrużeniem oka, bo spędzamy w niej niemal połowę swojego życia! Zazwyczaj jednak trudno nadać jej przytulny i ciepły charakter, a szczególnie wtedy, gdy naszym priorytetem jest zachowanie nowoczesnego, minimalistycznego stylu. Jednak nawet na takie chłodne wnętrza istnieją sprawdzone recepty!

Ciepło zaczyna się od stóp 

Podłoga odgrywa niesłychanie ważną rolę w każdym jednym pomieszczeniu. Nic dziwnego, że coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie podłogowe, które roztacza przyjemne ciepło już od stóp – to zdecydowanie podnosi komfort mieszkania i sprawia, że chce się przebywać w jego wnętrzu. Nie poleca się ogrzewania podłogowego do sypialni, ale istnieją inne sposoby, które ocieplą w niej chłodną podłogę. Są to przede wszystkim dywany. Ich szeroki i różnorodny wybór sprawia, że dopasujemy je nawet do sypialni w duchu nowoczesnym i minimalistycznym – wystarczy po prostu postawić na dywany tkane na płasko lub z szorstkich tkanin w jednolitym kolorze lub ewentualnie postawić na duże, geometryczne wzory. Dzięki nim wnętrze naszej sypialni zdecydowanie się ocieli, a i tak zachowamy umiar i elegancję. 

Grube i mięsiste tekstylia

Podobnie jak dywany, tak i tekstylia pozytywnie wpłyną na nasze odczucie przytulności i ciepła we wnętrzu sypialni. Kluczową rolę odgrywa jednak właściwy dobór materiałów, a także odpowiednie kolory. Pod pojęciem tekstyliów rozumie się takie dodatki jak dekoracyjne poduszki, zasłony, narzuty i koce, które pozostawione na łóżku czy fotelu, jeśli znajduje się również w sypialni, sprawią, że chłodna sypialnia stanie się dużo bardziej przytulna. Warto przede wszystkim postawić na grube i naturalne tkaniny takie jak wełna, owcza skóra lub inne materiały o wysokiej gramaturze, które już samym wyglądem zachęcają, aby się na nich ułożyć. Takie dodatki jak frędzle czy supełki jeszcze spotęgują to wrażenie. 

Rozproszone, ciepłe światło 

W sypialni zdecydowanie warto unikać mocnego i jasnego światła, a postawić na takie rozwiązania, które pozwolą uzyskać bardziej rozproszone i ciepłe światło, które miękko otuli wszystkie sprzęty znajdujące się we wnętrzu. Z powodzeniem więc można sobie pozwolić na dekoracyjne lampki nocne z abażurem z naturalnych materiałów – są one bardzo eleganckie i dodają wrażenia przytulności. Świetnie sprawdzą się także lampy podłogowe, stylowe kinkiety lub podwieszane i podświetlane sufity przy pomocy rozwiązań ledowych. 

Kolory – równie ważne jak rozproszone światło i miękkie tekstylia

Wnętrze sypialni ocieplimy również przy pomocy odpowiednich kolorów. Zdecydowanie lepiej unikać jaskrawych kolorów, a postawić na delikatne i naturalne tonacje. Zawsze sprawdzi się ponadczasowa biel o ciepłym odcieniu, a także beże, szarości, brązy i subtelne pudry. Biel może mieć odcień śmietanki czy ecru. Jeśli jednak chcemy również wkomponować w takie wnętrze inne kolory, to postawmy na drobne akcenty i nieduże dodatki, np. w postaci doniczki z kwiatem lub tylko pościeli.