Drewno to zdecydowanie jeden z najbardziej wdzięcznych materiałów budowlanych. Niemniej wymaga odpowiedniego traktowania i konserwacji. To z kolei zniechęca wiele osób, które ostatecznie decydują się na popularną od lat płytę MDF. Tymczasem dbanie o drewno nie jest wcale aż tak skomplikowane, jak się powszechnie uważa. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i możesz cieszyć się drewnem w Twoim domu przez długie lata!
Dlaczego warto wybrać drewno?
Drewno od wieków służyło do produkcji mebli oraz budowy domów. Na jego bazie powstawały nie tylko zwykle meble użytkowe, ale także prawdziwe działa sztuki meblarskiej. Drewno prezentuje się zdecydowanie lepiej niż płyta MDF i okleina. Dotyczy to zarówno wystroju wnętrza, jak i np. zewnętrznych balustrad czy tarasów. Warto jednak pamiętać, że drewno jest naturalnym surowcem, którego zasoby niebezpiecznie kurczą się każdego roku. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o drewniane wyroby i maksymalnie przedłużać ich żywotność oraz użyteczność. Racjonalne wykorzystanie drewna ma niebagatelny wpływ na nasze środowisko i kondycję naszej planety.
Drewno na elewacji
Drewno na zewnątrz wymaga szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza w naszym klimacie. Mokre i niezbyt mroźne zimy są de facto przedłużeniem jesiennej aury. Oznacza to, że drewno ma ograniczone możliwości schnięcia w takich warunkach. Dlatego ważne jest tworzenie na powierzchni drewna warstwy ochronnej. Zabezpieczy ona strukturę drewna przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Ten efekt można osiągnąć za pomocą odpowiedniej farby do drewna. Przykładem takiego produktu może być np. Nobiles Hydro, której możesz dodatkowo użyć do odświeżenia powierzchni cementowych oraz betonowych. Wbrew pozorom nie tylko woda i nadmierna wilgoć może mieć negatywny wpływ na stan drewna. Także silne nasłonecznienie może zniszczyć Twoją balustradę lub elementy dekoracyjne na elewacji. Farba Nobiles Hydro zapewnia kompleksową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Równie dobrym wyborem będzie też Nobiles Ftalonal. Co wyróżnia tę farbę? Wysoka odporność na środki do czyszczenia, co sprawia, że sprawdzi się ona idealnie do malowania drewnianych elementów w łazienkach czy też miejscach użyteczności publicznej.
Drewniane meble – idealna baza do aranżacji wnętrza
Masz w domu stare meble, których widok przyprawia Cię o dreszcze? Marzysz tylko o tym, aby pozbyć się ich jak najszybciej? To nie zawsze jest dobrym pomysłem! Drewno to cenny i bardzo solidny surowiec. Być może nadgryzione zębem czasu meble utraciły już dawny blask, ale to nie oznacza, że jedyną opcją jest dla nich altana śmietnikowa. Drewniane meble możesz odnowić samodzielnie. Szczególnie, gdy odnowienie mebla ogranicza się do zeszlifowania starej warstwy farby, politury czy lakieru i ponownego malowania. Kluczową rolę będzie tu odgrywać nie tylko staranność, z jaką zeszlifujesz powłokę mebla, ale także farba, jakiej użyjesz. Warto, aby był to produkt dobrej jakości, czyli odporny na typowe uszkodzenia domowe, jak chociażby przypadkowe uderzenie w mebel odkurzaczem. Aby Twoja ciężka praca nie poszła na marne, sięgnij np. po Nobiles Ftal Mix. Farba ta jest przeznaczona zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Oprócz malowania, możesz też pokusić się o wymianę zawiasów oraz gałek meblowych. W ten sposób stworzysz jedyny w swoim rodzaju mebel, który posłuży Ci przez długie lata. Jeżeli zapragniesz zmian, zawsze możesz wymienić gałki lub ponownie przemalować cały mebel albo tylko jego wybraną część.
Kiedy lepiej zrezygnować z drewnianych wyrobów?
Drewno zdecydowanie nie sprawdzi się w pomieszczeniach o dużej wilgotności i kiepskiej wentylacji. Z drugiej strony, powietrze w pomieszczeniu nie powinno być też zbyt suche, ponieważ może to prowadzić do powstawania pęknięć w strukturze drewna. Dlatego wcześniej warto zadbać o kanały wentylacyjne lub zakupić nawilżacz powietrza. Drewno wymaga okresowej konserwacji, czyli oczyszczenia ze starych warstw farby lub lakieru i położenia nowej warstwy ochronnej. Dotyczy to szczególnie drewnianych podłóg tarasowych, balustrad, drzwi czy nawet mebli ogrodowych. Nie warto zwlekać z renowacją do ostatniej chwili. Im drewno będzie w gorszym stanie wyjściowym, tym trudniej będzie Ci samodzielnie wydobyć pierwotny charakter tego surowca. Wówczas konieczne może okazać się pomoc specjalisty, czyli stolarza. Prace renowacyjne wykonuj w temperaturze pokojowej, a jeżeli pracujesz na zewnątrz, wybierz niezbyt upalny, lekko wietrzny dzień. Zapewni Ci to nie tylko niezbędny komfort pracy, ale także lepszą przyczepność farby do powierzchni drewna.
Podobne artykuły
Jaka kamera do domu zapewni Ci najlepsze bezpieczeństwo?
Czy poduszki na krzesła balkonowe się nie zniszczą? Z czego powinny być wykonane?
Nowoczesne drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego – połączenie stylu i bezpieczeństwa