W życiu często tak się zdarza, że pomimo faktu posiadania ogrzewania, to musimy dodatkowo dogrzać pomieszczenie, w którym się znajdujemy. Wykorzystujemy w tym celu różne źródła ciepła, a do najpopularniejszych zaliczymy termowentylatory, promienniki ciepła, grzejniki konwektorowe oraz grzejniki olejowe. Tego typu sytuacje oczywiście mogą być bardzo różne. Często po prostu, zanim rozpocznie się sezon grzewczy, wieczorami robi się chłodno w mieszkaniu. Zanim temperatury spadną na tyle, że elektrociepłownia włączy ogrzewanie, potrzebujemy przez godzinę lub dwie podnieść temperaturę. Czasem w biurze nie mamy grzejników, a klimatyzacja nie jest wystarczająca itp. Tutaj skupimy się na omówieniu najważniejszych kwestii związanych z zakupem termowentylatora, zwanego inaczej farelką.
Bezpieczeństwo
Oczywiście na pierwszym miejscu zawsze musi być nasze bezpieczeństwo. Wiadome jest, że im droższy sprzęt, tym może nam zapewnić większy poziom bezpieczeństwa, ale musimy zwrócić uwagę minimum na dwie rzeczy. Termowentylatory sprzedawane na terenie Unii Europejskiej, a w tym i w Polsce, muszą posiadać certyfikat CE. Jeśli oglądany sprzęt go nie ma, to powinniśmy od razu zrezygnować z zakupu. Oznacza to tyle, że albo producent nie dołożył starań do tego, aby taki „papier” dostać, albo faktycznie urządzenie nie spełnia określonych norm. Które to z tych dwóch? Lepiej nie sprawdzać na własnym przykładzie. Druga cecha, która powinna być niezbędnym minimum, to automatyczny wyłącznik na wypadek przewrócenia się urządzenia.
Moc farelki
Moc termowentylatorów jest różna, jednak te wykorzystywane przez nas w domu zazwyczaj mają moc 0,7 kW do 2 kW. Najlepiej, aby termowentylator miał przynajmniej dwustopniową regulację. Termowentylatory są urządzeniami, jak sama nazwa wskazuje wyposażonymi w element grzejny oraz wentylator. Zespolenie tych dwóch cech daje nam wynikową efektywność. Klasycznie producenci podają efektywność jako miarę kubatury pomieszczenia, jaką farelka jest w stanie ogrzać.
Rodzaj urządzenia oraz design
Musimy również określić jakie termowentylatory nas interesują pod kątem rodzaju i designu (sprawdź ofertę tutaj: https://www.stadler-form.pl/78-termowentylatory). Jeśli idzie o rodzaje, to rozróżniamy urządzenia kolumnowe, ścienne, bezprzewodowe i łazienkowe. Kwestia designu jest to oczywiście temat rzeka. Mamy zwykłe grzejniczki, które są wykonane z plastiku i z daleka widać czym są, mamy również eleganckie i stylowe termowentylatory, które starają się jak najmniej klasyczny termowentylator przypominać i wtopić się w tło salonu, gabinetu lub biura.
Podobne artykuły
Jak wybrać idealne obrusy lniane i plamoodporne?
Schody spiralne – eleganckie rozwiązanie do wnętrz
Akcesoria do sprzątania domu, które mogą ułatwić pracę