Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Kontrola dostępu do drzwi i pochwyty – nowoczesne wyposażenie tradycyjnych elementów stolarki budowlanej

Kontrola dostępu do drzwi i pochwyty

Kształty i zastosowania drzwi zmieniają się sukcesywnie wraz z upływem czasu. W ślad za tym ewoluują okucia, w które wyposaża się te elementy stolarki budowlanej. Obecnie bardzo popularne są proste w swej formie pochwyty, zapewniające łatwe otwieranie. Oczywiście użycie takich rozwiązań nie zawsze jest możliwe. Bardzo często konieczna jest, szczególnie w przypadku pomieszczeń komercyjnych, kontrola dostępu do drzwi oraz zapewnienie – poprzez instalację odpowiednego sprzętu – bezpieczeństwa pomieszczeniom, które znajdują się za nimi.

Kontrola dostępu do drzwi – jak wyglądają współczesne urządzenia, które do tego służą?

Wspomniana kontrola dostępu do drzwi jest realizowana najczęściej za pomocą specjalistycznych urządzeń elektronicznych. Nowoczesne systemy tego typu pozwalają na nadawanie odpowiednich uprawnień, dotyczących wstępu do poszczególnych stref, konkretnym osobom lub ich grupom. Nie ma przy tym konieczności wprowadzania modyfikacji zamków po każdorazowej zmianie zasad, które tego zagadnienia dotyczą. Systemy te są więc niezwykle wygodne w użytkowaniu, a ich stosowanie może przełożyć się nie tylko na wzrost bezpieczeństwa, lecz również na realne oszczędności ekonomiczne.  Przykładowo, w sytuacji, gdy są one stosowane, nie trzeba dokonywać czasochłonnych czynności, związanych z wydawaniem konkretnych kluczy osobom o odpowiednich uprawnieniach.

Warto zauważyć również, że nowoczesna, elektroniczna kontrola dostępu do drzwi, znacząco usprawnia pracę w firmie. Dzięki urządzeniom tego typu pracownicy bezproblemowo przemieszczają się w obrębie budynku, a ich działania można na bieżąco monitorować. W wielu wypadkach możliwe jest również prześledzenie ich dziennej aktywności na podstawie danych, zgromadzonych w ewidencji, powiązanej z kontrolą dostępu do drzwi.

Pochwyty – rozwiązanie proste i eleganckie

W przestrzeni prywatnej coraz częściej rezygnuje się obecnie z tradycyjnych klamek, na rzecz nowoczesnych i minimalistycznych rozwiązań, służących do otwierania drzwi. Jednym z przykładów takiego sprzętu są pochwyty. Ich zastosowanie jest różnorodne, jednak najczęściej można je spotkać w przypadku wnętrz o nowoczesnym charakterze i takiej właśnie stolarce budowlanej.

Standardowe pochwyty są tyleż estetyczne, co wygodne w użytkowaniu. Samo zastosowanie tego oprzyrządowania pozwala na otwieranie drzwi poprzez ich pchnięcie, co dla wielu użytkowników może być znaczącym ułatwieniem. Rozwiązanie takie może być na przykład przydatne wówczas, gdy domownicy często wracają z zakupów z dużą ilością toreb – pochwyty, zainstalowane w miejsce tradycyjnych klamek, ułatwiają im wówczas wejście do domu. W przypadku drzwi przesuwanych jest to natomiast standardowe wyposażenie, dostosowane do ich specyfiki.

Jednocześnie różnorodność modeli tego sprzętu sprawia, że można z łatwością dopasować wizualnie odpowiedni element wyposażenia do konkretnego wnętrza. Pochwyty mogą być bowiem wykonane z rozmaitych materiałów i przyjmować różne barwy, dzięki czemu nabywca z łatwością znajdzie produkt, odpowiadający jego oczekiwaniom.