Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Szare tapety – do jakich wnętrz pasują?

Tapety szare

Szary kolor już od kilku lat jest na topie, jeśli chodzi o domowe wnętrza. Jest zarazem neutralny i stylowy, a przy tym pasuje do niemal każdego nurtu aranżacyjnego. Nic więc dziwnego, że tapety szare do sypialni lub salonu są obecnie prawdziwym hitem. Jakie są największe zalety tapet, których dominującym kolorem jest szary?

Tapety szare do salonu – dlaczego warto?

Salon jest z reguły tym miejscem domu lub mieszkania, w którym domownicy spędzają wspólnie najwięcej czasu. Pomieszczenie powinno być więc urządzone w sposób funkcjonalny, a zarazem przytulny – tak, aby wystrój miał pozytywny wpływ na samopoczucie. Jeszcze dekadę temu prawdziwym hitem wnętrzarskim były białe ściany, które stanowiły niejako czyste płótno, gotowe na personalizację przy pomocy luster, zdjęć i obrazów. Dziś szarość to nowa biel – daje dokładnie te same zalety, a przy tym jest dużo bardziej praktyczna, ponieważ mniej na niej widać ewentualne zabrudzenia. Tapety szare w salonie sprawdzą się zarówno jako element dekoracyjny na jedną ścianę, jak i podstawowa okładzina w pomieszczeniu. Bogate wzornictwo, jakie zapewniają tapety szare, doskonale wpisze się w każdy wystrój, ze szczególnym uwzględnieniem stylu skandynawskiego, loftowego, klasycznego i glamour.

Zalety szarych tapet w sypialni

Nie od dziś wiadomo, że w sypialni najlepiej sprawdzają się neutralne kolory, które ułatwiają relaks i spokojny sen. Tapety szare odpowiadają na te oczekiwania, ponieważ stanowią nieinwazyjne tło, które można wzbogacić o stylowe dodatki w wybranej stylistyce. Warto dodać, że zaletą tapet szarych jest uniwersalność – pasują one zarówno do białych mebli, jak i tych w naturalnym kolorze drewna. Wielbiciele stylu glamour mogą stworzyć wytworne, ekskluzywne wnętrze w oparciu o białe meble z akrylowymi frontami, pikowane łóżko i fotele w stylu ludwikowskim, kryształowy żyrandol oraz właśnie tapety szare, które połączą to wszystko w zgrabną całość.

Pomysł na łazienkę – szara tapeta zmywalna

Co ciekawe, tapety szare stosowane są coraz częściej nie tylko w pomieszczeniach “suchych”, ale również tych, które cechują się bardziej wymagającym środowiskiem – jak np. kuchnia i łazienka. Zamiast tradycyjnych, papierowych tapet należy wówczas wybrać takie, które są przystosowane do trudniejszych warunków, np. wykonane z winylu lub włókna szklanego – oba te materiały są łatwo zmywalne, a także odporne na przywieranie kurzu, wilgoć i pleśń. Za pomocą tapet szarych można w szybki sposób zaaranżować klasyczną lub bardzo nowoczesną łazienkę – bez konieczności kafelkowania całego pomieszczenia i ponoszenia związanych z tym wysokich kosztów. To znakomita opcja dla osób, które często zmieniają aranżację domowych wnętrz i szukają oryginalnie wyglądających, a zarazem przystępnych cenowo dodatków, jakie nadadzą mieszkaniu zupełnie nowy klimat.