
O obowiązku zakupu ubezpieczenia wiedzą doskonale kierowcy, którym za brak OC grożą wysokie kary. A co z właścicielami mieszkań? Lokale mieszkalne mogą wymagać objęcia ochroną ubezpieczeniową tylko w wyjątkowych sytuacjach, co nie znaczy, że w innych okolicznościach można lekką ręką zrezygnować z takiej polisy. Wręcz przeciwnie, decyzja o ubezpieczeniu mieszkania jest bardzo rozsądna, a przy tym wcale nie musi wiązać się z dużym wydatkiem.
Tak jak można kupić ubezpieczenie samochodu, ubezpieczyć się na życie, emeryturę, czy na podróż, tak samo możliwe jest ubezpieczenie mieszkania. Polisy mieszkaniowe oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które prześcigają się w opcjach ochrony i dodatkach dla swoich klientów, dzięki czemu wybór jest naprawdę szeroki. Czy warto go jednak dokonać?
Czy ubezpieczenie mieszkania może być obowiązkowe?
Choć w przepisach nie znajdziesz prawa, które mówiłoby o obowiązku ubezpieczenia mieszkania, są sytuacje, w których zakup takiej polisy będzie koniecznością. Mowa o kredycie hipotecznym, którym wielu przyszłych właścicieli mieszkań finansuje zakup nieruchomości. Dlaczego udzielające takiej pożyczki banki wymagają od kredytobiorcy ubezpieczenia?
Chodzi naturalnie o zabezpieczenie zaciągniętego zobowiązania. Bank pożyczając Ci środki finansowe na zakup mieszkania, podejmuje jednocześnie ryzyko ich utraty w razie zniszczenia nieruchomości (np. w wyniku pożaru). Wypłacone w takiej sytuacji odszkodowanie trafi do instytucji finansowej, pokrywając poniesione przez nią koszty, dzięki czemu klient nie będzie musiał spłacać reszty kredytu.
Banki udzielające kredytu na zakup mieszkania proponują zwykle swoim klientom ubezpieczenie nieruchomości we współpracujących z nimi towarzystwach. Warto pamiętać, że choć jest to wygodne rozwiązanie, nie trzeba się na nie decydować. Kredytobiorca może samodzielnie zakupić polisę w dowolnej firmie, a następnie przedstawić ją przy zawieraniu umowy. Ważne jedynie, aby ubezpieczenie gwarantowało ochronę na warunkach wymaganych przez bank – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.
Co obejmuje i przed czym chroni polisa mieszkaniowa?
Nie planujesz zaciągać kredytu hipotecznego, więc nie musisz przejmować się ubezpieczeniem mieszkania? W teorii tak, w praktyce… lepiej to przemyśl! Choć nie jest obowiązkowa, polisa dla właścicieli mieszkań może okazać się bardzo przydatna i z pewnością nie chciałbyś się o tym przekonać, gdy będzie już za późno. Dlaczego? To proste – chodzi oczywiście o koszty.
Czy to kawalerka w bloku z wielkiej płyty, czy kilkupokojowe mieszkanie w apartamentowcu, każdy lokal mieszkalny ma bardzo dużą wartość, która w razie szkody będzie oznaczać ogromne straty finansowe dla właściciela. Kupując polisę, zabezpieczasz się na taką ewentualność, mogąc objąć ochroną m.in.:
- mury (fundamenty, ściany, poszycie dachowe),
- elementy stałe (m.in. instalacje, okna, drzwi, podłogi, stała zabudowa),
- ruchomości domowe (m.in. sprzęty RTV/AGD, meble wolnostojące),
- pomieszczenia przynależne (m.in. piwnica, garaż, komórka lokatorska).
A o jakich szkodach mówimy? Standardowa ochrona ubezpieczeniowa zapewnia pomoc ubezpieczyciela w razie ognia i zdarzeń losowych, które są wymienione w polisie. Najczęściej jest to kilkanaście ryzyk, takich jak m.in.:
- pożar,
- zalanie,
- eksplozja,
- grad,
- deszcz nawalny,
- huragan,
- śnieg i mróz,
- trzęsienie ziemi,
- uderzenie pioruna,
- uderzenie pojazdu.
To nie wszystko. Tylko od Ciebie zależy, jaką dodatkową ochronę będzie obejmować Twoja polisa mieszkaniowa, którą można rozszerzyć choćby o ryzyko kradzieży z włamaniem, dewastacji czy przepięcia. Ponadto dostępne są liczne inne rodzaje ochrony w postaci np. ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, OC najemcy czy Assistance Domowego. W gruncie rzeczy ograniczają Cię tylko oferta danego ubezpieczyciela i Twoja wyobraźnia.
Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania?
No dobrze, a co z kosztami? Otóż dobra wiadomość jest taka, że zależą one w dużej mierze od Ciebie i Twoich potrzeb. Szukasz tylko podstawowej ochrony bez żadnych dodatków? Możesz zapłacić za polisę nawet 100-200 zł w skali roku! Interesuje Cię bardziej rozbudowane ubezpieczenie, a może masz konkretne wymagania? Koszt ochrony może być nawet kilkukrotnie wyższy.
Pamiętaj, że składka za ubezpieczenie mieszkania jest obliczana indywidualnie, a ubezpieczyciele biorą pod uwagę różne czynniki. Wpływ na ostateczną cenę mogą mieć m.in.:
- wartość ubezpieczanej nieruchomości i mienia ruchomego,
- lokalizacja mieszkania,
- piętro, na którym znajduje się mieszkanie,
- rodzaj prawa własności nieruchomości,
- liczba lokatorów,
- liczba i rodzaj zastosowanych zabezpieczeń antywłamaniowych.
Chcesz przekonać się, ile dokładnie może kosztować ubezpieczenie Twojego mieszkania? Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczenia mieszkania i domu Mubi: https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-mieszkania-i-domu/.
Ubezpieczenie mieszkania… bez wychodzenia z domu!
Dlaczego warto poszukać ubezpieczenia mieszkania za pomocą porównywarki? Bo to oszczędność – czasu, pieniędzy i cierpliwości, którą mógłbyś stracić, przeglądając oferty różnych firm z osobna. Za pomocą kalkulatora online zbierzesz je wszystkie w jednym miejscu, a wygodny interfejs sprawi, że polisy będziesz mógł poszukać, zarówno siedząc wygodnie przy komputerze w domu, jak i korzystając ze smartfona np. w autobusie w drodze do pracy.
Jak to działa? Bardzo prosto. Wystarczy uzupełnić formularz, odpowiadając na podstawowe pytania o ubezpieczanej nieruchomości, a następnie poczekać na listę przygotowanych specjalnie pod Twoim kątem ofert. Otrzymasz ją w formie czytelnej tabeli, dzięki czemu bez problemu zapoznasz się ze szczegółami każdej propozycji i wybierzesz tę, która najbardziej Ci odpowiada. A wszystko to za darmo – płacisz dopiero za zakup polisy i za nic innego!
Podobne artykuły
Wnętrza, które inspirują – jak stworzyć wyjątkową przestrzeń
Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie we Wrocławiu? Najważniejsze zalety
Domy nowoczesne – przyszłość w budownictwie