Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Basen w ogrodzie – jak się przygotować do sezonu?

basen

Latem, gdy temperatura sięga wysokich wartości, marzymy o tym, by choć trochę się schłodzić. Jeśli tylko dysponujemy kawałkiem wolnego terenu, chętnie sięgamy więc po baseny, które są wspaniałym pomysłem zarówno dla młodszych jak i starszych. Aby jednak utrzymać je w dobrym stanie, trzeba znać kilka sztuczek i przestrzegać pewnych zasad. Jakich? Zapraszamy do artykułu.

Jak dbać o basen?

W przypadku basenów – zarówno tych sezonowo rozkładanych, jak i również tych całorocznych, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Aby woda cały czas była tak samo krystalicznie czysta, jak to bywa bezpośrednio po jej wlaniu do zbiornika, konieczne jest regularne czyszczenie, podtrzymywanie odpowiedniego pH, czy minimalizowanie ryzyka tworzenia się glonów. Jest to możliwe dzięki specjalnej chemii basenowej oraz produktom, które ułatwiają usuwanie naniesionych zabrudzeń, np. wskutek zbrylania.

W przypadku większych akwenów niezbędne są jednak pompy basenowe, czyli urządzenia filtrujące wodę na zasadzie obiegu, dzięki czemu nawet wtedy, gdy wchodząc do niej, wniesiemy nieco piasku, czy innych zabrudzeń, zaraz zostanie on usunięty. Pompy basenowe dopasowuje się przede wszystkim do rozmiaru zbiornika i znajdującej się w nim ilości wody. Podczas zakupów należy pamiętać, że wybór za słabej sprawi, że urządzenie nie będzie efektywne i szybko może dojść do jego uszkodzenia.

Pompy basenowe poza tym, że służą jego czyszczeniu, to występują też w wersji ogrzewającej wodę. W przypadku naprawdę dużych zbiorników to ogromna wygoda, a także szansa na korzystanie z dobrodziejstw kąpieli w basenie nawet w trakcie niższych temperatur.

Aby jednak zachować porządek w basenie, warto sięgnąć też po manualne metody. Do zgarnięcia pływających na powierzchni listków i owadów przydatna będzie siatka na długim kiju. Warto rozważyć także tzw. odkurzacz, który pomoże zebrać muł z samego dna. Aby ułatwić sobie korzystanie z basenu, dobrze jest też pamiętać o takich dodatkach jak drabinka, która usprawni wchodzenie do większych basenów, czy ulokowany przed wejściem na nią pojemnik, w którym można opłukać stopy, aby nie wnieść zabrudzeń.

Jaki basen do ogrodu wybrać?

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka wariantów basenów, które różnią się od siebie już na pierwszy rzut oka. Najczęściej spotykane są te dmuchane, które doskonale sprawdzają w przypadku mniejszych dzieci, jednak szybko mogą ulec uszkodzeniu. Nieco lepszym rozwiązaniem są modele rozporowe, czyli rozkładające się wskutek wypełnienia wodą. Są zazwyczaj zakończone dmuchanym kołnierzem, który stabilizuje całość, a przy okazji stanowi oparcie dla osób znajdujących się wewnątrz basenu.

Jeśli zależy nam na propozycji, z której skorzystają zarówno dzieci, jak i dorośli, warto zwrócić uwagę na baseny stelażowe. To najbardziej stabilne propozycje, które można nabyć w naprawdę sporych rozmiarach, więc są wspaniałą alternatywą dla basenów budowanych, przy czym – w przeciwieństwie do nich – nie wymagają pozwolenia. Jeśli tylko umieścimy go na odpowiednio płaskim podłożu, będzie nam służył długie lata. Wybierać można również ich kształt! Oprócz klasycznych produktów okrągłych model dla siebie możemy znaleźć wśród owalnych lub prostokątnych, które będą świetnie komponowały się z przydomową przestrzenią. Tego typu basenu nadają się do zabudowania np. przy pomocy desek, więc mogą stać się efektownym przedłużeniem tarasu.