Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Czy naklejka na ścianę nadaje się do klasycznego salonu?

naklejka na ścianę

W klasycznym wnętrzu niezbędne są sztukaterie: ozdobne listwy dzielą ścianę na sektory, z rozet wychodzą podwieszenia kryształowych żyrandoli. Zamiast farby warto położyć ciężką, tekstylną tapetę. Na podłodze dębowa klepka i perskie dywany. Do tego meble z naturalnego drewna, tapicerowane tkaninami o przyjemnej w dotyku fakturze. Czy w takim otoczeniu jest miejsce na naklejkę na ścianę? Jak najbardziej!

Naklejka na ścianę to wydruk wykonany na samoprzylepnej folii PVC. Wyróżnia go łatwość instalacji i możliwość błyskawicznego demontażu bez niszczenia tynku. To bardzo efektowna i uniwersalna dekoracja: naklejki na ścianę można wykorzystać w każdym pomieszczeniu w domu lub w mieszkaniu, a także we wnętrzach komercyjnych.

Jakie naklejki pasują do stylu klasycznego?

Trudno wskazać na konkretną naklejkę i powiedzieć, że nadaje się ona do salonu. Wszystko zależy od tego, jak wygląda konkretna przestrzeń – jakie dekoracje zostały użyte, jaka dominuje kolorystyka. Nie ulega wątpliwości, że naklejka będzie trudna do harmonijnego wpasowania w aranżację stworzoną z antycznych mebli, autentycznych obrazów i kilimów.

Jednak styl klasyczny to nie tylko „Ludwiki” i „Biedermeiery”. Współczesna klasyka w aranżacji wnętrz to przede wszystkim harmonia i umiar oraz najwyższa jakość wyposażenia. Wyznacznikami stylu są też oszczędność w użyciu elementów dekoracyjnych i stonowana kolorystyka. W takiej aranżacji naklejki na ścianę mogą stać się rodzajem nowoczesnego kontrapunktu dla klasycznej ponadczasowości. 

O ogólnych zasadach doboru naklejek na ścianę do salonu mówi specjalistka ze sklepu z fototapetami Kraina Barw w Krakowie– Najlepsze efekty daje stosowanie naklejek monochromatycznych. Kolor należy dobrać do dominującego koloru w urządzanym wnętrzu. Taki zabieg pozwoli wykorzystać atrakcyjność formy naklejek, ale nie wywołać wrażenia pstrokacizny. Jeżeli chodzi o możliwości zastosowania, to pierwszą opcją jest stworzenie ornamentu. W tym celu wystarczy ułożyć na jednej linii niewielkie elementy geometryczne lub roślinne. Powinny one podkreślać naturalną geometrię przestrzeni, czyli znajdować się na liniach równoległych do połączeń sufitu ze ścianami, do obramowań otworów drzwiowych i okiennych. Druga możliwość aplikacji naklejek dotyczy wzorów o większych rozmiarach: należy je stosować miejscowo i najlepiej nie więcej niż raz w jednym pomieszczeniu. Dobrą lokalizacją są ściany za meblami, np. nad kanapami czy nad stołami. 

Jak poprawnie aplikować naklejki ścienne?

Naklejka jest złożona z trzech warstw: folii transportowej, znajdującej się na niej naklejki i papierowego podłoża. Strona pokryta klejem zwrócona jest w stronę papieru. Technika aplikacji naklejek naściennych polega na tym, aby odkleić papier na szerokość około 10 cm, a folię transportową przykleić w odpowiednim miejscu do ściany. Dalsze postępowanie polega na stopniowym odrywaniu papieru i mocowaniu folii transportowej wraz z naklejkami na ścianie. Gdy już cały papier zostanie usunięty i naklejka znajdzie się w całości na ścianie, należy starannie docisnąć brzegi naklejki do ściany – palcami lub przy użyciu obłego, twardego przedmiotu, np. łyżki. Ostatnim etapem jest usunięcie folii transportowej. Na ścianie pozostaje sama naklejka.

Poprawne przyklejenie naklejki i jej estetyczny wygląd są uzależnione od jakości powierzchni ściany. Miejsce przeznaczone pod naklejkę trzeba starannie oczyścić, np. omieść suchym pędzlem. Niekiedy zachodzi też konieczność wyrównania ściany: przetarcia papierem ściernym, gruntowania i malowania. Najlepsze efekty daje instalacja naklejek na ścianach niedawno pomalowanych. Warto też sprawdzić, czy ściana nie ma zbyt wielkich krzywizn, które mogą wpływać na ostateczny wygląd naklejki.