Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Jaką zastawę stołową wybrać na wigilię

Zastawa stołowa

Wigilia tuż tuż. W tym roku zamierzasz ją urządzić dla większej ilości osób niż zazwyczaj? Chcesz zaprosić całą rodzinę lub przyjaciół i znajomych? Jeżeli tak, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to nie lada wyzwanie logistyczne. Przygotowanie posiłków w wystarczającej ilości, zadbanie o wystarczającą ilość miejsc, a w końcu zorganizowanie ładnej zastawy stołowej, wystarczającej dla wszystkich osób. Jeśli z tym ostatnim masz problem, jesteśmy po to, aby ci skutecznie doradzić.

Jaka powinna być zastawa stołowa na wigilię?

Ważne uroczystości, a do takich na pewno zalicza się wigilia świąt Bożego Narodzenia, rządzi się własnymi prawami. Przede wszystkim ma ona doniosły charakter, który należy podkreślić oprawą całego domu, a także zastawą, na której podasz gościom jedzenie. Zwykle jest tak, że w większości domów mamy dwa rodzaje zastawy. Codzienna, na której regularnie jedzą domownicy. W wielu przypadkach może ona być niekompletna lub wymieszana zestawami. Na takiej porcelanie można podać obiad w środku tygodnia, kiedy jednak podejmujemy się organizacji wigilii, warto zadbać o zastawę wyższej jakości, której wygląd będzie odpowiednio korespondował z całą otoczką świąt. Jeśli takiej zastawy jeszcze nie posiadasz, koniecznie trzeba pomyśleć o jej kupieniu już teraz. W sklepach nie brakuje zestawów porcelany utrzymanych w stylu nowoczesnym lub klasycznym. Który rodzaj ty wybierzesz?

Zastawa stołowa – klasyczna czy nowoczesna?

Najbardziej podstawowy podział zastaw stołowych obejmuje kompletu utrzymane w stylu nowoczesnym, awangardowym, a także klasycznym retro. Te pierwsze zwykle są jednokolorowe, białe i mają ciekawe, często geometryczne kształty. Są chętnie kupowane do domów w nowoczesnym klimacie, dzięki czemu bardzo dobrze się do niego wpisują. W przypadku wyboru porcelany stołowej w stylu klasycznym zazwyczaj będzie ona miała okrągły kształt, a powierzchnia porcelany będzie dekorowana różnego rodzaju wzorkami i motywami – np. kwiatowymi. Zastawa stołowa w klasycznym stylu ma wielu zwolenników, również wśród osób preferujących na co dzień nowoczesne wzornictwo. Wynika to z jej niepowtarzalnego charakteru, który bardzo ładnie komponuje się ze świętami Bożego Narodzenia i przywołuje wspomnienia z dziecięcych lat.

Co powinno wchodzić w skład zastawy stołowej?

Kiedy będziesz mieć do wyboru różne komplety zastawy stołowej, należy zwrócić uwagę na ich zawartość. Czyli na to, co znajduje się wewnątrz. Pomijając już ilość kompletów, czyli to dla ilu gości zastawa wystarczy, sprawdźmy jej zawartość. Co powinno się w niej znajdować? Przede wszystkim talerze głębokie i płytki. Następnie mniejsze talerze deserowe. Oczywiście spodki i filiżanki. Dodatkowo bardzo przydatna będzie waza na zupę oraz przynajmniej jeden półmisek na mięsa. Opcjonalnie powinna się również znajdować w zestawie sosjerka, a także mlecznik i cukiernica. Ile zapłacimy za taki zestaw? Stawiając na produkty znanych firm, za jeden zestaw zapłacimy od 500 złotych w górę. Wydatek nie jest mały, ale na takie okazje stworzony został szybki kredyt. Korzystając z niego, będziesz mogła urządzić święta dla całej rodziny, dokładnie w taki sposób, w jaki sobie to wcześniej zaplanowałaś. O czym należy jeszcze pamiętać, kupując zastawę na święta? O tym, aby dla gości wystarczyło sztućców, czyli łyżek stołowych, widelców i nożyk, widelczyków deserowych oraz małych łyżeczek. Jeśli masz ich ograniczoną ilość, również trzeba pomyśleć o ich dokupieniu.