Zima w tym roku będzie wyjątkowa, bo wysoka inflacja i ogromne podwyżki cen gazu i innych materiałów opałowych sprawią, że za ogrzewanie domu będziemy płacić zdecydowanie więcej niż w latach poprzednich. Jest jednak sposób, by uchronić się przed wzrostami cen i mocno obniżyć rachunki za ogrzewanie domu w sezonie zimowym. Co więc zrobić, by uwolnić się od rosnących cen opały i z uśmiechem na ustach wypatrywać pierwszych przymrozków?
Ocieplenie domu może znacząco obniżyć zapotrzebowanie na ciepło
Zamiast płacić coraz wyższe rachunki za ogrzewanie, warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku. Ocieplenie zewnętrzne może zmniejszyć nasze zapotrzebowanie na ciepło nawet o kilkadziesiąt procent, co bardzo wyraźnie przełoży się na wysokość rachunków. Stosując takie materiały jak styropian czy wełna mineralna zlikwidujemy mostki termiczne i zapewnimy przyjazny mikroklimat w domu nie tylko zimą, ale także latem. Warto pamiętać, że dobrze ocieplony dom nie nagrzewa się w upalne dni i możliwe jest utrzymanie w nim stałej, przyjemnej dla domowników temperatury przez cały rok.
W 2022 roku można liczyć na spore dopłaty zarówno do wymiany kotłów, jak i termomodernizacji samych budynków. Warto skorzystać z tych pieniędzy i niewielkim kosztem odciąć się od kolejnych podwyżek gazu i węgla.
W jaki sposób ociepla się dom styropianem?
Styropian jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ocieplania domów jednorodzinnych. Jest stosunkowo tani i zapewnia bardzo dobre parametry. Jego układanie nie jest skomplikowane, a oszczędności na ogrzewaniu widoczne są zaraz po zakończeniu prac przy elewacji. Styropian jest lekki, a montuje się go do ścian za pomocą specjalnego kleju. Po jego przymocowaniu konieczne jest jednak zabezpieczenie tego miękkiego i podatnego na uszkodzenia materiału specjalną siatką zbrojącą. Do tego celu wykorzystuje się klej, który po wyschnięciu tworzy idealne podłoże pod ostatnią, dekoracyjną warstwę, którą w naszym kraju jest przeważnie tynk lub deska elewacyjna.
Prace z wykorzystaniem styropianu przebiegają bardzo szybko, a biorąc pod uwagę, że jest on zdecydowanie tańszy od wełny, większość inwestorów decyduje się właśnie na ten materiał ociepleniowy. Jego wykorzystanie gwarantuje przyjazny mikroklimat przez 12 miesięcy w roku, a dobrze dobrany tynk dekoracyjny sprawia, że cały dom prezentuje się pięknie i jest zabezpieczony nie tylko przed zimnem, ale także przed wodą. Pamiętajmy jednak, by w trakcie prac ociepleniowych wybierać dobrej jakości styropian, który zagwarantuje bardzo dobry efekt.
Podobne artykuły
Podstawowe zastosowania żywicy epoksydowej w budownictwie
Jak obliczyć potrzebną ilość styropianu?
Całoroczne domy modułowe – przyszłość budownictwa