Dobór odpowiednich farb wpływa na wygląd domu i mieszkania. To jeden z najtańszych, a jednocześnie wyjątkowo efektownych sposobów na metamorfozę wnętrza. Jak jednak wybrać odpowiednią farbę? Jakie powinna mieć właściwości? Czym kierować się wybierając kolor?
Rodzaje farb
Na początku warto zastanowić się, na jaki rodzaj farby postawić. Najbardziej popularne są farby lateksowe i akrylowe. Oba typy farb to emulsje, które w swoim składzie zawierają m.in. żywice. W farbach lateksowych ich zawartość jest wyższa. Jak wpływa to na właściwości użytkowe farby? Zarówno farby akrylowe, jak i lateksowe charakteryzują się dobrym kryciem i trwałością. Farba akrylowa zazwyczaj jest nieco tańsza, łatwiej też ją samodzielnie nałożyć. Z tego powodu jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy do pomalowania jest duża powierzchnia (jak np. sypialnia, salon, domowe biuro).
Jeżeli szukamy farby do malowania wnętrza, które będzie bardziej narażone na zabrudzenia, warto zdecydować się na farbę lateksową. Ten rodzaj farb ma większą odporność na szorowanie, dlatego wiele zabrudzeń można w łatwy sposób usunąć wilgotną ściereczką – bez plam i bez konieczności zamalowywania śladów po domowym wypadku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że farba lateksowa wymaga nieco większych umiejętności podczas nakładania.
W miejscach szczególnie podatnych na zabrudzenia, warto zastosować farbę hydrofobową – płynne zabrudzenia nie wnikają w strukturę farby, dzięki czemu można po prostu je wytrzeć. Taki rodzaj farb jest szczególnie polecany do kuchni i aneksów kuchennych oraz łazienek, ale poważnie powinni brać go pod uwagę także rodzice niesfornych maluchów i opiekunowie domowych czworonogów. W najbardziej wymagających miejscach, narażonych na powstawanie nieestetycznych śladów, zostawionych przez podeszwy butów, czy opony rowerów, najlepiej sprawdzi się innowacyjna farba tytanowa.
Wybór koloru
Kolejny krok, to wybór odpowiedniego koloru. Znana wnętrzarska zasada głosi, że jasne kolory optycznie powiększają powierzchnię. Kolor może być też świetnym sposobem na wizualne wydzielenie różnych stref w dużym pomieszczeniu. Odpowiednie wykorzystanie koloru może pomóc wyrównać proporcje – krótsze ściany pomalowane ciemniejszą barwą wizualnie przybliżą się, niwelując efekt długiego, wąskiego pokoju przypominającego przedział w pociągu.
Jakie jeszcze triki wykorzystują projektanci wnętrz? Przede wszystkim radzą unikać wyboru odcienia farby zbliżonego do koloru mebli. Dlaczego? W ten sposób tworzymy bardzo jednolitą kompozycję i nawet najbardziej efektowne meble nie będą przykuwać uwagi. Jeżeli bardzo podoba się nam popularny trend malowania jednej ściany w innym kolorze, najlepiej wykorzystać mocniejszy kolor na tzw. głównych ścianach. W przypadku sypialni to ściana za wezgłowiem łóżka, a w salonie – z kanapą lub telewizorem.
Ponadczasowy wybór to klasyczna biel, która sprawia, że pomieszczenie jest widne i przestronne. W ofercie firmy Dulux znajduje się tzw. czysta biel, czyli farba o indeksie bieli 100/100. Dobrym pomysłem może być jednak wykorzystanie farby w jednym z wielu odcieni złamanej bieli, z niewielkim dodatkiem innego pigmentu – tak, aby uzyskać ciepły lub chłodny odcień.
W odpowiednim świetle
Sam kolor to nie wszystko. Na finalny efekt dekoracyjny wpływa także rodzaj wykończenia – matowe lub satynowe. Lekki połysk charakterystyczny dla farb satynowych rozświetla wnętrze, optycznie je powiększając. Trzeba jednak pamiętać, że taka farba bezlitośnie uwydatni wszelkie nierówności ściany. Farby matowe w znacznie mniejszym stopniu odbijają promienie świetlne, dlatego lepiej nadają się do stosowania na niedoskonałych powierzchniach lub do samodzielnego malowania.
Niezależnie od tego, jak piękne prezentuje się dany kolor na próbniku, konieczne jest sprawdzenie, jak będzie wyglądać w docelowym miejscu. W zależności od tego, jaka jest ekspozycja okien, liczba punktów świetlnych i barwa światła, ten sam kolor można odbierać w inny sposób. Najlepszym sposobem jest wykonanie próby, korzystając z niewielkich testerów Dulux.
Nie tylko ściany
Podejmując się metamorfozy wnętrza, nie trzeba poprzestawać na malowaniu ścian i sufitów. W starszych mieszkaniach i domach przy okazji remontu warto odświeżyć także wygląd kaloryferów. Specjalne farby przeznaczone do odnawiania grzejników są odporne na działanie wysokiej temperatury, dzięki czemu nie ulegają przebarwieniom pod wpływem ciepła w sezonie grzewczym. Producenci tacy jak Dulux oferują bogaty wachlarz farb renowacyjnych. To farby do zadań specjalnych, które pozwalają na wprowadzenie dużych zmian, bez konieczności przeprowadzania kosztownego remontu. W ofercie dostępne są np. farby do boazerii i farby do płytek. Ich samodzielne stosowanie jest proste, a wnętrze dzięki nim – całkowicie odmienione.
Podobne artykuły
Akcesoria do sprzątania domu, które mogą ułatwić pracę
Lampy papierowe – subtelne oświetlenie z charakterem
Mikrocementowa rewolucja: jak zmienić wystrój mieszkania za pomocą jednego materiału?