Na rynku gotowych wyrobów metalowych znajdziemy wiele rodzajów profili stalowych produkowanych z różnych gatunków stali (czarnych i ocynkowanych), kwadratowych i prostokątnych, o różnych wymiarach i grubości ścian. Ze względu na specyficzną formę profil zamknięty jest elementem wytrzymałym, ale i jednocześnie dość lekkim, w związku z czym w niektórych konstrukcjach z powodzeniem może zastąpić tradycyjny, ciężki kształtownik. Jakie są zatem typowe zastosowania stalowych profili?
Zastosowania w budownictwie
Podstawowym przeznaczeniem stalowych profili jest budowa konstrukcji hal i magazynów. Po antykorozyjnym zabezpieczeniu specjalną farbą lub zastosowaniu elementów wcześniej poddanych ocynkowi takie konstrukcje stają się niewrażliwe na działanie wilgoci i rdzewienie. Co ważne, profil zamknięty wymaga zabezpieczenia jedynie zewnętrznej powierzchni, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze. Profile powszechnie wykorzystywane są również do produkcji ogrodzeń, różnego rodzaju balustrad i barierek, najczęściej w charakterze słupków, do których mocuje się gotowe panele, płaskowniki lub ozdobne rurki. Profili o małym przekroju można używać także do wykonania zabudowy z płyt GK czy sufitów podwieszanych. Profile zamknięte wykorzystywane są również do budowy różnego rodzaju zadaszeń, wiat, garaży, ogrodowych altan i szklarni.
Zastosowania w przemyśle
Ze względu na dużą wytrzymałość stalowy profil zamknięty jest pożądanym elementem konstrukcyjnym powszechnie stosowanym w wielu gałęziach przemysłu. Tego typu materiałów używa się m.in. do produkcji maszyn, pojazdów i mebli. Z zamkniętych profili metalowych tworzy się konstrukcje różnego rodzaju przyczep, używa się ich do produkcji wytrzymałych mebli warsztatowych metalowych, obudów dużych maszyn przemysłowych, zwłaszcza ciężkich obrabiarek i innych urządzeń wymagających zastosowania solidnego zabezpieczenia zewnętrznego. Oczywiście profile stalowe wykorzystywane są również do budowy linii produkcyjnych i ciągów technologicznych. Stanowią bazę do przygotowania wytrzymałych podestów, barierek oraz schodów technicznych.
Ze względu na korzystny stosunek wytrzymałości do masy stalowe profile zamknięte znajdują wiele zastosowań, zarówno w budownictwie, jak i przemyśle. To materiały używane przy konstrukcji hal, magazynów, wiat i garaży. Wykorzystywane do budowy schodów metalowych, podestów, balustrad, ogrodzeń i barierek. Używa się ich również przy zabudowach wewnętrznych, do budowy mebli metalowych, maszyn, pojazdów, urządzeń przemysłowych i przyczep.
Podobne artykuły
Domy nowoczesne – przyszłość w budownictwie
Jak wygląda transport kruszywa i dlaczego warto wybrać kruszywa granitowe do budowy i ogrodu?
Podstawowe zastosowania żywicy epoksydowej w budownictwie