Lastryko należy do materiałów, które składają się z kilku składników. Podstawą jest cement lub żywica. Do tego dodaje się różne kruszywa, głównie marmur. Obecnie cement i wodę miesza się najczęściej z naturalnymi kamieniami lub szkłem. Jednak najczęściej spotykane połączenie składa się z białego cementu oraz grysu marmurowego. Cała masa posiada zazwyczaj kolor naturalny, choć czasami może zostać zabarwiona na dowolny odcień. Same kruszywa mogą przybierać różną wielkość i kształty.
Trochę historii
Początki płytek lastryko sięgają czasów starożytnego Egiptu. Jednak najstarsze pozostałości tego produktu można obejrzeć we Włoszech. Do naszych czasów zachowały się tego rodzaju płytki w Wenecji na podłogach kamienic i pałaców. W XIX wieku materiał ten dodarł do Stanów Zjednoczonych i był ceniony za trwałość i wyjątkowy wygląd. Szczególnym uznaniem cieszył się u projektantów stylu art déco. W naszym kraju lastryko było używane głównie w czasach PRL-u. Wykładano nim kościoły, szpitale, teatry lub szkoły. Od kilku lat płytki lastryko coraz częściej pojawiają się u nas na podłogach kuchennych, a nawet ścianach salonów. W ten sposób świadomie nawiązuje się do modernistycznego stylu lat osiemdziesiątych.
Materiał o uniwersalnym zastosowaniu
Lastryko w naszych czasach przeżywa swój tryumfalny powrót. Nie powinno to jednak nikogo dziwić. Materiał ten jest wytrzymały i odporny na zarysowania. Będzie szczególnie praktyczny w miejscach, w których występuje zwiększony ruch, a ryzyko zarysowania podłoża jest duże. Dlatego ten produkt w dalszym ciągu stosuje się w instytucjach publicznych. Trzeba pamiętać, że płytka lastryko jest odporna na mrozy, zatem świetnie się sprawdzi w konstrukcjach tarasowych. Tego rodzaju wyrób dobrze się nadaje również na domowe podłogi. Poza tym płytki te warto wykorzystać przy wnętrzach w stylu retro. Takie podłoże sprawdzi się nie tylko w kuchni czy łazience, ale również salonie.
Sposób pielęgnacji
Decydując się na płytki lastryko, trzeba pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Zalicza się do niej regularne odkurzanie. Jest to bardzo istotne, gdyż największym niebezpieczeństwem dla podłoża tego typu jest piasek, który może porysować podłogę. Istotne będzie również usuwanie błota, które w okresie zimowym zawiera w swoim składzie również sól. A ta potrafi zniszczyć powierzchnię. Dobrze jest zatem stosować maty wejściowe, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia podłogi. Płytki lastryko powinno się myć środkami na bazie alkoholu. Pozwalają one usunąć smugi z posadzki. Jednak nie należy przesadzać z detergentami, ponieważ ich pozostałości mogą się gromadzić na podłodze.
Podobne artykuły
Dlaczego warto wybrać deskę pod Thermomix i inne wyroby z drewna do kuchni?
Czym wyróżniają się lodówki Side by Side?
Jak wybrać idealne szafki łazienkowe?