Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Jak wybrać materac do niewielkiej sypialni?

materac do niewielkiej sypialni

Posiadając niewielką sypialnię, należy dobrze zaplanować rozkład mebli. Oczywiście najważniejszym jej elementem powinno być łóżko, a przede wszystkim materac. W końcu to od niego w dużej mierze zależy jakość nocnego wypoczynku. Co ważne, posiadanie małej ilości miejsca w sypialni wcale nie oznacza, że komfort snu również będzie mniejszy. Wpływ na to ma przede wszystkim rodzaj materaca. Ilość dostępnych na rynku modeli może przyprawić o zawrót głowy. Jak w takim razie wybrać nieduży materac? To wcale nie jest takie trudne.

Rozmiar materaca – jakie ma znaczenie?

Dysponowanie ograniczoną przestrzenią w sypialni może nieco utrudniać rozplanowanie jej umeblowania. Tak naprawdę, jeśli jest to klasyczne pomieszczenie przeznaczone do nocnego odpoczynku, nie potrzeba w nim wielu mebli. Łóżko z wygodnym materacem, szafka nocna, lampka oraz – opcjonalnie – komoda będą wystarczające. Ze względu na to, jak ważny dla naszego zdrowia jest komfortowy sen, szczególną uwagę należy zwrócić na wybór materaca. Czy większy oznacza w tym przypadku lepszy? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Bowiem to inne cechy materaca (jak np. rodzaj wypełnienia i stopień twardości) są kluczowe dla jego jakości, jednak rozmiar także powinien być dostosowany do budowy ciała. Za krótki lub zbyt wąski materac nie zapewni komfortowego wypoczynku. Jak dobrać wielkość materaca?

 • musi być dostosowany do wielkości łóżka;
 • długość – przyjmuje się, że materac powinien być co najmniej 10-15 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała. Standardowa długość materaca dla dorosłych to zazwyczaj 200 cm;
 • szerokość – materac dla szczupłej osoby może mieć 90 cm szerokości, dla osoby o większej budowie ciała: 100-120 cm, parom będzie zaś wygodnie na materacu o szerokości co najmniej 140 cm.

W niewielkiej sypialni, bez względu na to, czy z łóżka będzie korzystać jedna osoba czy para, dobrym rozwiązaniem będzie materac o długości 200 cm i szerokości 140 cm. Taka wielkość z powodzeniem zmieści się w nawet małym pokoju oraz zagwarantuje wygodę. Wybierając materace 140-200 cm warto zajrzeć do Fabryki Dobrych Materacy (FDM.pl), gdzie nie tylko jest ich duży wybór, ale można też skorzystać z rad specjalistów.

Materac – najważniejsze cechy i zasady

Dobrze dobrany materac nie tylko poprawi jakość snu, ale wpłynie też na ogólne samopoczucie. Nie można również zapominać, jaki jest wpływ materaca na zdrowie kręgosłupa i całego układu szkieletowo-mięśniowego. Wiele dolegliwości, takich jak sztywnienie karku czy ból w plecach, wynika z między innymi z korzystania ze złej jakości materaca. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy materac spełnia poniższe wymagania:

 • jest równy – bez zapadnięć i fal;
 • nie jest za miękki – stopień twardości materaca powinien być dostosowany do wagi danej osoby (twardość oznacza się literą H i cyfrą od 1 do 5, gdzie H1 oznacza bardzo miękki materac, zaś H5 bardzo twardy);
 • jest elastyczny – dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia naszemu kręgosłupowi odpowiednią pozycję;
 • posiada budowę cechującą się przewiewnością oraz właściwościami antyalergicznymi.

Jak sprawdzić te wszystkie cechy podczas zakupów przez internet? Należy przeczytać dokładny opis i właściwości produktu, a w przypadku wątpliwości skorzystać z pomocy konsultanta on-line. W Fabryce Dobrych Materacy przy każdym produkcie można znaleźć wyczerpującą charakterystykę, w dowolnym momencie można też uruchomić chat z konsultantem.

Rodzaje materacy i ich wpływ na jakość snu

Istnieje wiele typów materacy, które różnią się od siebie m.in. rodzajem zastosowanego rdzenia. To od niego będą zależeć dokładne właściwości i cena materaca. Najpopularniejsze rodzaje materacy to:

 • sprężynowe bonellowe (sprężyny w kształcie klepsydry są ze sobą połączone za pomocą wytrzymałego druta);
 • sprężynowe kieszeniowe (każda sprężyna jest oddzielona od pozostałych specjalną tkaniną);
 • lateksowe (polecane dla alergików, mogą różnić się od siebie procentową ilością lateksu);
 • piankowe termoelastyczne VISCO (dopasowują się do ciała pod wpływem jego temperatury i nacisku);
 • piankowe wysokoelastyczne HR (jeszcze lepiej reagują na kształt i ciężar ciała, dostosowując się do niego).

Materace najczęściej składają się z kilku warstw, a także posiadają dodatkowe, ekologiczne wkłady, jak np. mata kokosowa.

Wybierając materac należy kierować się zawsze takimi samymi kryteriami – bez względu na wielkość sypialni. Optymalna długość, szerokość i stopień twardości sprawią, że przy codziennej pobudce nie będą nam więcej towarzyszyć bóle pleców. Zakupy przez internet będą zaś bezpieczne, szybkie i udane, jeśli skorzysta się z pomocy profesjonalistów. Odpowiednim miejscem zakupu materaca jest bez wątpienia Fabryka Dobrych Materacy (FDM.pl), gdzie wysoka jakość produktów idzie w parze z fachową obsługą.