Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

5 miejsc, w których możesz pracować po architekturze!

architekt

Architektura to bardzo wymagające i trudne studia, jednak pracy po nich nie brakuje. Można ją znaleźć zarówno w firmach prywatnych, jak i w instytucjach państwowych. Oto 5 miejsc, które chętnie zatrudniają architektów.

Biura projektowe

W kontekście tego, co można robić po architekturze, nie sposób nie wspomnieć o biurach projektowych. To właśnie tam szuka zatrudnienia zdecydowana większość absolwentów, a nawet studentów, zainteresowanych odbyciem stażu. Praca w biurze projektowym daje wiele możliwości rozwoju zawodowego, bowiem wykonuje się różnego typu projekty dla osób prywatnych oraz przedsiębiorstw. Doświadczony architekt może samodzielnie założyć i prowadzić biuro projektowe, stając się tym samym przedsiębiorcą.

Urząd miasta lub gminy

Osoby, które planują podjąć zatrudnienie w instytucjach państwowych, powinny poszukać pracy w urzędach miast lub gmin. Zatrudniają one architektów z uprawnieniami, zajmującymi się nie tylko projektowaniem budynków, lecz również zagospodarowaniem terenów miejskich. Zaletą pracy w urzędzie jest jej stabilność, jednak problemem może być ograniczona liczba etatów, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Najczęściej do urzędów przyjmowani są architekci, posiadający kilkuletnie doświadczenie zawodowe.

Firmy deweloperskie

Pracy dla architektów nie brakuje w firmach deweloperskich, które zajmują się stawianiem nowych budynków na terenie danego województwa, a czasami nawet całego kraju. Firmy deweloperskie zatrudniają osoby do projektowania samych domów, a także architektów wnętrz, oferując kompleksowe urządzenie mieszkań pod klucz jako dodatkową usługę. Praca w tego typu firmie to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla osób, które są zainteresowane projektowaniem domów lub mieszkań.

Firmy budowlane

Firmy budowlane biorą na siebie nie tylko obowiązki związane z postawieniem nowej nieruchomości, lecz również jej zaprojektowaniem. Coraz częściej zatrudniają one również architektów zieleni, którzy odpowiedzialni są za zagospodarowanie terenów wokół konkretnego budynku, mogą również odpowiadać za rewitalizację terenów zielonych, na przykład parków czy skwerów.

Salony meblowe

Praca w salonie meblowym dedykowana jest przede wszystkim osobom, które posiadają wykształcenie z zakresu projektowania wnętrz. Coraz więcej tego typu sklepów oferuje nie tylko same meble, lecz również dodatkowe usługi, na przykład projektowanie wnętrz. W większych salonach sieciowych powstają nawet zespoły architektów, którzy odpowiedzialni są za realizację zleceń na terenie całego kraju.