Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Schody zabiegowe – idealne rozwiązanie do małego mieszkania

schody

Niewielka powierzchnia lokalu wymaga przemyślanych rozwiązań. Dysponując mieszkaniem o małym metrażu z antresolą lub piętrem — trzeba dobrać schody, które nie zabiorą cennej przestrzeni. Drugą ważną kwestią jest sam wygląd schodów. Wybór powinien być harmonijny z resztą wnętrza. Schody zabiegowe drewniane posiadają obydwa te atuty — nie zajmują dużo miejsca i są ponadczasowe, czyli pasują niemal do każdego wystroju.

Co wyróżnia schody zabiegowe?

Mieszkania urządzone w stylu loftowym powinny być przestrzenne i nie przytłaczać żadnym ze swoich elementów. W takim wnętrzu znakomicie sprawdzą się schody zabiegowe drewniane. Uniwersalność i naturalność drewna w połączeniu z metalowymi elementami konstrukcji sprawia, że wnętrze nabiera niepowtarzalnego wyglądu. Całość jest wytrzymała, stosunkowo lekka, a przy odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji drewnianych stopni, staje się rozwiązaniem na lata.

Schody zabiegowe drewniane to produkt modułowy. Co to oznacza? Poszczególne elementy konstrukcji można dopasować do wnętrza — jego wielkości oraz lokalizacji wejścia na górę. Warto też wspomnieć o szerokiej gamie kolorów, którą do wyboru ma inwestor. Schody można wykonać w kolorze jasnego drewna, np. dębu, akacji, buku lub wybierając gatunki ciemniejsze. Drewno może zostać zabarwione na dowolny kolor.

Na schody zabiegowe drewniane decydują się również właściciele domków letniskowych lub dużych domów rodzinnych. Drewno jest solidnie zabezpieczone warstwą lakieru o dużej wytrzymałości na ścieranie, a impregnacja skutecznie zwiększa żywotność schodów. Dzięki temu schody można łatwo wyczyścić, są odporne na wilgoć oraz na atak szkodników.

Jak montuje się schody zabiegowe w mieszkaniu?

Wśród schodów zabiegowych drewnianych dostępne są moduły do samodzielnego montażu. Wystarczy wybrać określoną ilość elementów, dobrać konstrukcję, czyli słupy podporowe i balustrady. Układ schodów można dowolnie zmieniać, tym samym dopasowując je do wnętrza. Solidna, ale lekka konstrukcja pozwala inwestorowi na szybki montaż. Niektóre modele schodów można konfigurować nawet w ponad 70 układach — co daje ogromne możliwości w aranżowaniu przestrzeni.

Do koloru stopni schodów zabiegowych drewnianych inwestor dobiera również kolor metalowych elementów. Tutaj wybór również jest duży — dostępne są białe, czarne, srebrne lub złote ramy i balustrady. Schody można umiejscowić bezpośrednio przy ścianie — wtedy do montażu używa się dodatkowo kotew, które mocują schody do ściany. Trzeba wiedzieć, że ilość elementów wchodzących w skład schodów determinuje ilość poziomów, które się uzyskuje. Wielkość zestawu powinna być więc dobrana do wysokości piętra lub antresoli oraz do ułożenia schodów.