Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Jak skutecznie pomalować kuchnię?

kuchnia

Co kilka lat kuchenne ściany wymagają odświeżenia. Nie musisz od razu zmieniać glazury. Wystarczy pomalować ściany. W tym tekście wskażemy w jaki sposób dobrać farby do kuchni, jak je odpowiednio położyć i co zrobić, aby trwałość takiej powłoki w trudnych, wilgotnych warunkach przetrwała dłuższy okres.

Kuchnia to dość specyficzne pomieszczenie. Charakteryzuje się wysoką wilgotnością, ryzykiem zabrudzenia ścian tłuszczem czy innymi, kuchennymi substancjami. Z tego powodu musisz wybrać odpowiednie farby do kuchni.

Jak wybrać odpowiednie farby do kuchni?

Do kuchni należy użyć powłoki najwyższej, pierwszej klasy. Powinna charakteryzować się odpornością na wilgoć i możliwością przetarcia (a niekiedy szorowania) w razie zabrudzenia, nawet przy użyciu silnych środków odtłuszczających. W ten sposób kolor będzie długo wyraźny, a ściana czysta.

Najlepiej użyć farb dyspersyjnych, w matowym, półmatowym lub błyszczącym odcieniu. Dobrze nałożyć kolor akrylowy lub ceramiczny.

W jaki sposób przygotować podłoże do malowania?

Przede wszystkim całkowicie pozbądź się starej powłoki. Zwiększasz w ten sposób wytrzymałość nowej farby.  Ściana powinna zostać również dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Przed położeniem pierwszej warstwy, zabezpiecz też meble, drzwi czy inne elementy, których nie chcesz pomalować.

Pokrywanie ściany zacznij od gruntu. Sprawi on, że powłoka szybciej wyschnie i lepiej utrzyma się struktury. Następnie (najlepiej przy pomocy wałka) sukcesywnie nakładaj farbę, aż do całego pokrycia ściany. Po wyschnięciu w razie potrzeby możesz nakładać kolejne warstwy, aby kolor był wyraźny i żywy.

Jak malować kuchnię?

Zwróć uwagę na to, aby podczas malowania kuchni dokładnie zabezpieczyć wszystkie gniazdka, meble, ale też zlew czy kuchenkę. W odróżnieniu od innych pomieszczeń, nie będziesz mógł ich odsunąć czy wynieść. Na wałek nie nabieraj też zbyt dużej ilości farby. W ten sposób ograniczysz ryzyko kapania i poplamienia przedmiotów, które zostały w pomieszczeniu.

Co istotne, płytki, które masz położone w pomieszczeniu również powinieneś zabezpieczyć przy pomocy taśmy samoprzylepnej. W ten sposób nie pobrudzisz glazury i bezpiecznie możesz położyć warstwę farby. Zwróć uwagę na to, aby najpierw odciąć miejsca przy drzwiach, oknach czy kąty. W ten sposób nakładanie koloru będzie prostsze i szybsze.

Jeżeli zrealizujesz wszystko w kompleksowy sposób, na pewno uda Ci się szybko i skutecznie odświeżyć oblicze swojej kuchni.