Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Blaty łazienkowe z marmuru. Czy warto i jak o nie dbać?

Blaty łazienkowe z marmuru

Double sink in modern stylish bathroom with walk-in shower

Marmur to najbardziej prestiżowy i luksusowy spośród wszystkich kamieni naturalnych. Jego unikalny wygląd jest ceniony już od czasów starożytnych. Jest to kamień, który kojarzy się z klasyką, dobrym smakiem oraz luksusem – nic więc dziwnego, że tak wiele osób pragnie mieć go w swoim domu. Jednym z najpopularniejszych zastosowań marmuru są blaty łazienkowe. Nie każda osoba, która marzy o marmurze, zdaje sobie jednak sprawę z właściwości użytkowych tego kamienia oraz jego wymagań pielęgnacyjnych. Oto wszystko, co warto wiedzieć o marmurowych blatach łazienkowych i ich użytkowaniu!

Marmurowe blaty łazienkowe na wymiar. Czy to dobry wybór?

Wiele osób, które marzą o umieszczeniu marmuru w swoim domowym wnętrzu, spotyka się z opinią, że wykonanie z niego blatów nie jest dobrym pomysłem. I rzeczywiście, marmur jest dość problematycznym kamieniem naturalnym, który zdecydowanie nie jest zalecany do kuchni. Zamiast niego, na kuchenną powierzchnię roboczą lepiej wybrać kwarcyt naturalny, który jest kamieniem podobnym wizualnie, lecz o znacznie lepszej wytrzymałości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pokusić się o marmurowe blaty łazienkowe na wymiar!

Blaty z marmuru świetnie sprawdzą się w każdej łazience, której chcemy nadać luksusowego i ponadczasowego wystroju. Mimo tego, że marmur jest kamieniem delikatnym i wymagającym w użytkowaniu, ma dużą szansę sprawdzić się w łazience. Aby długo i dobrze nam służył, należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Marmur wymaga bowiem dość częstej i starannej impregnacji, a także odpowiedniego czyszczenia i traktowania, aby na długo cieszył nasze oczy swoją niepowtarzalną estetyką.

Blaty łazienkowe z marmuru

Impregnacja i pielęgnacja blatów marmurowych w łazience

Łazienka to pomieszczenie, w którym panują wymagające dla kamienia naturalnego warunki. Szczególnie narażony na ich działanie jest marmur, który z natury jest kamieniem o dość wysokiej nasiąkliwości. Z tego powodu, blaty łazienkowe na wymiar z marmuru należy starannie zaimpregnować przed przystąpieniem do ich użytkowania oraz powtarzać ten zabieg co kilka miesięcy, zgodnie z zaleceniami przekazanymi przez ich producenta. Do impregnacji marmuru należy używać profesjonalnych preparatów, stworzonych do tego zadania. Impregnacja zmniejszy chłonność kamienia oraz zapobiegnie powstawaniu na jego powierzchni przebarwień.

Marmur jest kamieniem naturalnym o delikatnej strukturze. Z tego względu nie należy ustawiać na nim ciężkich przedmiotów oraz zachować ostrożność podczas używania ostrych akcesoriów łazienkowych, które mogą spowodować powstanie trudnych do usunięcia rys. Zabrudzenia z kosmetyków, wody i innych substancji należy od razu usuwać, a blaty marmurowe dokładnie umyć raz w tygodniu, przy użyciu delikatnego detergentu i miękkiej ściereczki.

Do czyszczenia blatów z marmuru używamy wyłącznie produktów bez dodatku drobinek ściernych, które mogą powodować zmatowienie powierzchni blatów łazienkowych i pogorszenie ich estetyki. Właściwie użytkowany, systematycznie impregnowany i pielęgnowany blat łazienkowy z marmuru odwdzięczy się nam pięknym wyglądem oraz na długo pozostanie najbardziej reprezentacyjnym elementem wyposażenia naszej domowej łazienki.