Moderno-wnetrza.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Czym kierować się przy wyborze ekogroszku?

ekogroszek

Obecnie pozostało jeszcze kilka miesięcy do momentu, w którym praktycznie mieszkańcy każdego województwa będą musieli pozbyć się starych pieców, często nazywanych “kopciuchami” i zdecydować się na bardziej ekologiczny sposób ogrzewania. Wynika to z faktu, że to właśnie “kopciuchy” były jedną z największych przyczyn zanieczyszczenia powietrza i dewastacji środowiska. Niezwykłą popularnością więc cieszą się piece na ekogroszek, a także paliwo, jakim jest ekogroszek ultra. Jednak czym się kierować podczas jego wyboru?

Oceń zawartość siarki

Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak wybrać dobry ekogroszek? Otóż w pierwszej kolejności trzeba przyjrzeć się jego zawartości siarki. Ekogroszek ultra jest jednym z najczystszych paliw do pieców, które cechują się minimalną zwartością siarki w swoim składzie. Oczywistym jest bowiem fakt, że im mniej siarki tym lepiej nie tylko dla nas, ale także i dla naszego środowiska. Optymalnym wyborem będzie paliwo, w którym jej zawartość nie przekracza stężenia na poziomie 0,6%. Warto zaznaczyć, że im więcej siarki będzie miał ekogroszek, tym więcej będzie oddawał do atmosfery toksycznych spalin. Z kolei opary te będą podrażniały skutecznie nasze drogi oddechowe, a także może doprowadzić do o wiele szybszej erozji kotła. Ekogroszek ultra ma najniższe, możliwe stężenie siarki, a co za tym idzie, jego spalanie będzie bezpieczne dla ludzi, zwierząt, a także dla środowiska.

Jaka jest zawartość popiołu?

Kolejną kwestią, którą należy uwzględnić przy wyborze ekogroszku to zawartość popiołu. Analogicznie im jest ona wyższa, tym więcej popiołu pozostanie w kotle po wypaleniu się paliwa. Ekogroszek ultra cechuje się jego niską zawartością, a co za tym idzie będzie optymalnym rozwiązaniem do pieca. Warto również zaznaczyć, że obecnie nie ma ekogroszku, który nie zostawia popiołu. Jednak resztki spalania z najwyższej jakości paliwa możemy ponownie wykorzystać. Nie będzie on szkodliwy ani dla ludzi, ani dla środowiska, a nawet może posłużyć jako surowiec do wyrównania nawierzchni przed domem.

Kaloryczność ekogroszku

Przy wyborze odpowiedniego ekogroszku, niezwykle ważna staje się również jego kaloryczność, czyli tak zwana wartość opałowa. Im będzie ona większa, tym bardziej wydajniejsze będzie paliwo, a także mniejsza będzie emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Jednak warto również pamiętać o tym, że ekogroszek ultra o wysokiej wartości opałowej, będzie również nieco droższym rozwiązaniem, ze względu na najwyższą, możliwą jakość tego paliwa.